Z ostatniej chwili

(Bez)miar objętości

2019-04-10 10:44:34 informacje
img

Wystawę „(Bez)miar objętości. Kolekcja metrologiczna Mieczysława Szyca” w ramach jubileuszu 100-lecia powstania Miejskiego Urzędu Miar i Wag w Częstochowie otwiera dziś, w środę 10 kwietnia Muzeum Częstochowskie. Wystawę będzie można oglądać w Ratuszu. Wernisaż dziś o godz. 17.00.

Powstanie Urzędu Kontroli Miar i Wag w Częstochowie nastąpiło z inicjatywy ówczesnego Magistratu Miasta Częstochowy w 1919 r., w związku z nakazem przejścia z systemu rosyjskiego do zeuropeizowanych miar systemu metrycznego w kwietniu 1918 r. Pierwszym organizatorem i kierownikiem – rewizorem – został były urzędnik carskiej administracji miar, mechanik i elektryk z zawodu, Franciszek Błachowicz, właściciel warsztatu Elektro-Mechanicznego w Częstochowie, zajmujący się także naprawą wag. Magistrat upoważnił wówczas Błachowicza do nabycia lub zamówienia w Warszawie dla powstającej Miejskiej Częstochowskiej Izby Miar i Wag potrzebnych ciężarów i ciężarków, miar długości oraz miar do płynów.

Tak rozpoczęła się historia Urzędu Miar w Częstochowie, który dziś jest podległy Okręgowemu Urządowi Miar w Katowicach. Natomiast w 1967 r. na stanowisko Naczelnego Obwodowego Urzędu Miar w Częstochowie został powołany pracownik urzędu – starszy legalizator Mieczysław Szyc. To dzięki niemu przetrwało wiele zabytków metrologicznych używanych przez lata w częstochowskim urzędzie, które od 10 kwietnia 2019 r. będzie można zobaczyć na wystawie prezentowanej w Ratuszu.

Kuratorami wystawy są: Barbara Szyc, Łukasz Pabich i Małgorzata Szczęsna

Eksponaty pochodzą z kolekcji: Mieczysława Szyca, Głównego Urzędu Miar w Warszawie, P.H.U. DEKA S.C. w Częstochowie i rodziny Franciszka Błachowicza.

Page generated in 0.0544 seconds.