Z ostatniej chwili

„Domokrążca”, „Ludożerca” i spotkanie z Łukaszem Wylężałkiem

2023-11-06 11:30:33 informacje
img

Łukasz Wylężałek – twórca filmowy i reżyser teatralny wywodzący się z Częstochowy – obchodzi 70. urodziny. Z tej okazji Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs” zaprosił go w poniedziałek 6 listopada na spotkanie z widzami.

Reżyser sam zaproponował pokazanie swoich szkolnych, trochę już zapomnianych, etiud. Krótkie fabuły „Domokrążca” i „Ludożerca” oraz dokument „W środku Polski, na końcu świata” nagradzane były na festiwalach w Polsce i na świecie. Złożą się na ponadgodzinny pokaz, po którym twórca będzie do dyspozycji publiczności. Przewidziane są miłe niespodzianki! Początek spotkania jak zawsze w DKF o godz. 18.00.

Łukasz Wylężałek jest absolwentem IV LO im. Sienkiewicza. W latach 70. był asystentem Wojciecha Marczewskiego. W okresie: 1981–1987 r. studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Był studentem wybijającym się. W czasie studiów zrealizował cztery nagrodzone filmy krótkometrażowe. „Domokrążca" nominowany do studenckiego „Oscara”, zdobył Grand Prix na festiwalach w Oberhausen i Monachium. „W środku Polski, na końcu świata” nagrodzono w Chicago, Lipsku, Krakowie i Gdańsku. Dyplomowy film „Ludożerca" zdobył nagrodę publiczności na festiwalu „Młode kino polskie” w Gdańsku.

Debiutował w pełnym metrażu w 1993 r. „Balangą” (z częstochowskim malarzem i muzykiem Jackiem Pałuchą w roli głównej oraz innymi aktorami z naszego miasta). Film zdobył na 18. FPFF w Gdyni nagrodę dla najlepszego debiutu. W 1997 r. powstał wyróżniony na 22. FPFF „Darmozjad polski” z Janem Peszkiem, dwa lata później „O dwóch takich, co nic nie ukradli”.

Wylężałek zrealizował m.in. seriale „Policjanci” oraz „Chłop i baba”. Dla Teatru Telewizji wyreżyserował szereg spektakli, część w oparciu o własny scenariusz („Intruz” /1994/, „Duet” 1995/, „Autostrada” /2002/, „Alibi” 2018/). Zapraszany był do współpracy przez Teatr im. Mickiewicza, gdzie przygotował m.in. w 1996 r. głośny „Lot nad kukułczym gniazdem”.

Wstęp dla członków Rumcajsa: 10 zł za bilet jednorazowy, 30 zł za karnet miesięczny i 80 zł za karnet kwartalny.

Składka członkowska 10 zł na rok. Członkiem DKF może zostać osoba pełnoletnia, jeśli zobowiąże się do przestrzegania zasad funkcjonowania i Statutu DKF.

Dla osób niebędących członkami DKF Rumcajs ceny odpowiednio: 14 zł, 50 zł i 120 zł.

Sprzedaż biletów i wpłaty składek w Klubie Politechnik. 

Fot. Materiały organizatora

Page generated in 0.0166 seconds.