Z ostatniej chwili

„Kresowiacy” w nowym miejscu

2025-05-06 11:25:06 informacje
img

Nową siedzibę Muzeum Kresowego i Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich otwarto 29 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 36. Tego samego dnia odbył się tegoroczny finał „kresowego” konkursu dla szkół – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Nową siedzibę Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – i Muzeum Kresowego – uroczyście otwarto 29 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 36 im. Polskich Olimpijczyków. Poprzednia mieściła się przy ul. Nowowiejskiego 3. Muzeum Kresowe było od początku pomysłem i dziełem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a uruchomiono je  przy wsparciu śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta m.in. z myślą, aby było rodzajem wsparcia dydaktycznego dla nauczycieli. 

Otwarcie zgromadziło wielu gości, w tym związanych z miejskim samorządem, jak zastępca prezydenta Łukasz Pabiś, naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski czy przewodniczący komisji edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich reprezentowali m.in. jego prezes Adam Kiwacki i wiceprezes Henryka Sikora.   

Przy okazji uroczystości przypomniano cele i działalność Towarzystwa; podkreślono też znaczenie pielęgnowania pamięci o Kresach. Były też przygotowane przez uczennice i uczniów Szkoły Podstawowej nr 36 występy artystyczne.  Po symbolicznym otwarciu nowej siedziby goście mieli okazję obejrzeć zasoby Muzeum Kresowego i porozmawiać z członkami Towarzystwa. 

Przeniesienie placówki do nowej, „szkolnej” lokalizacji może lepiej przysłużyć się edukacji historycznej młodego pokolenia, przybliżając mu bogate dzieje i tradycje Kresów. 

Także 29 kwietnia, ale już w innym miejscu – w  Szkole Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, podsumowano 5. edycję projektu „…a serce zostało na Kresach”, organizowanego przez tę szkołę wraz z Urzędem Miasta i Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Na projekt złożyło się 5 powiatowych konkursów –  recytatorski „W kręgu poezji lwowskiej i kresowej”, literacki „Piękno Kresów słowem malowane”, plastyczny „Piękny Lwów – ocalić od zapomnienia”, historyczno-multimedialny „Czasy, ludzie, miejsca – Polskość na Kresach” oraz konkurs piosenki kresowej. 

W tym roku do konkursów zgłosiły się 62 szkoły z Częstochowy i powiatu. Przyznano 30 tytułów laureatki bądź laureata oraz 6 wyróżnień. Dyplomy i nagrody wręczał m.in. zastępca prezydenta Łukasz Pabiś. Na uroczystości zaprezentowała się też część nagrodzonych w konkursie piosenki, recytatorskim i literackim; można było też obejrzeć nagrodzone prace plastyczne i multimedialne. Swoje zdolności wokalne i teatralne pokazała także młodzież SP nr 53.

Fot. udostępniona przez organizatorów 

Page generated in 0.0167 seconds.