Z ostatniej chwili

„Nasza Praca” zaczęła się 65 lat temu

2023-11-08 11:31:03 informacje
img

Ta częstochowska spółdzielnia mieszkaniowa – silnie kojarzona z powstałym za jej sprawą osiedlem „Tysiąclecie” – świętowała swój jubileusz 27 października w Teatrze im. A. Mickiewicza – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Jubileusz był okazją do podziękowań za dotychczasową pracę i odznaczenia wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju spółdzielni. Jej dzieje i dorobek zaprezentowano w formie filmu. 

Samorząd Częstochowy reprezentował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który w swym słowie docenił spółdzielców za wkład w dzisiejszy kształt miasta – wszak budowali oni sukcesywnie kolejne bloki mieszkalne w erze, gdy budować nie było tak łatwo. Prezydent podziękował także „Naszej Pracy” m.in. za działalność na polu animowania kultury. Istotnie – to przecież w pomieszczeniach klubu tej spółdzielni przy ul. Broniewskiego na „Tysiącleciu” odbywają się wernisaże, koncerty, spotkania z twórcami czy rozmaite zajęcia dla dzieci i młodzieży – włącznie z półkoloniami letnimi i zimowymi. Na jubileusz przyszli także zastępcy prezydenta miasta Jarosław Marszałek i Piotr Grzybowski oraz poseł ziemi częstochowskiej Zdzisław Wolski. Samorząd województwa reprezentowali  wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk oraz członek zarządu województwa Grzegorz Boski. Z zaproszenia na jubileusz skorzystał też m.in. przewodniczący Rady Nadzorczej Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP Tomasz Jórdeczka (także – spółdzielca z Bielska-Białej).  

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny przekazali  prezesowi zarządu „Naszej Pracy” Ryszardowi Szczuce symboliczne podziękowania dla rady nadzorczej, zarządu, pracowników i członków spółdzielni. 

W imieniu własnym oraz społeczności Częstochowy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk uhonorował medalami „Merentibus” Henryka Krystę – w latach 2000-2003 członka Rady Dzielnicy Tysiąclecie, zaangażowanego też w promowanie integracji europejskiej w ramach organizacji pozarządowej w latach 2000-2008, Zbigniewa Wróblewskiego – mającego na koncie ponad 50-letnią aktywność w Naczelnej Organizacji Technicznej, a w ostatnich latach prowadzenie koła seniorów Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych oraz Ewę Musiał – zaangażowaną w wieloletnią działalność w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, zwłaszcza w okresie, gdy budownictwo spółdzielcze przeżywało swoje najlepsze lata. 

Goście uroczystości obejrzeli spektakl „Skandal w Rodzinie’’ w reż. Marka Ślosarskiego, oparty na zaaranżowanych przez Michała Walczaka piosenkach Młynarskiego, Wodeckiego, Grechuty czy Zauchy. We foyer Teatru czekał jeszcze na wszystkich poczęstunek. 

Udokumentowane dzieje ,,Naszej Pracy” zaczynają się 18 marca 1958 r. 47 członków-założycieli podjęło wtedy uchwałę o utworzeniu pierwszej w Częstochowie spółdzielni mieszkaniowej typu lokatorskiego – wówczas pod nazwą Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasza Praca”. 

W latach 1960-1961 Spółdzielnia zrealizowała część osiedla „Stare Miasto” oraz osiedle przy ulicach Jasnogórskiej i Partyzantów. Zabudowano też okolice placu Bohaterów Getta. Spółdzielnia pozyskała łącznie 56 budynków mieszkalnych. Wśród nich był pierwszy w mieście 11-kondygnacyjny budynek u zbiegu dawnej ul. Zawadzkiego (dzisiejszej al. Armii Krajowej) i Jasnogórskiej. W następnej kolejności największymi terenami inwestycyjnymi były dzielnica Tysiąclecie i osiedle Trzech Wieszczów. W 1975 r. zadecydowano o połączeniu „Naszej Pracy” z Częstochowską Spółdzielnia Mieszkaniową – zaowocowało to powstaniem podmiotu pod dzisiejszą nazwą Częstochowska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasza Praca”. 

W wyniku decyzji o rejonizacji część swoich zasobów Spółdzielnia przekazała innym podmiotom. I tak w rejonie Śródmieścia na bazie budynków „Naszej Pracy” powstała Spółdzielnia „Śródmiejska”, z kolei „Nasza Praca” swoim działaniem objęła teren od al. Jana Pawła II na południu do Kiedrzyna na północy i od ul. Łódzkiej na zachodzie do ul. Rolniczej na wschodzie. 

Majątek, którym Spółdzielnia gospodaruje dziś, to ponad 10 tys. mieszkań w prawie 200 budynkach na terenach o łącznej powierzchni blisko 50 ha, wraz z terenami zielonymi, drogami i chodnikami.  


Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.016 seconds.