Z ostatniej chwili

„OdKupmy” miasto

2019-04-22 20:52:41 informacje
img

Sprzątanie po psach to obowiązek. W centrum Częstochowy i nie tylko można korzystać ze specjalnych dozowników z woreczkami na psie odchody. Od niedawna w 6 miejscach stoją nowe dystrybutory kupione w ramach zadania budżetu obywatelskiego „OdKupmy dzielnicę Raków…” - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.
W Częstochowie oprócz kilkudziesięciu starszych dozowników na woreczki, z których część już się zużyła lub została zniszczona, jest obecnie ok. 30 nowoczesnych dystrybutorów rozlokowanych w różnych częściach miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych i spacerowych. Większość to pojemniki z tworzywa sztucznego typu „Retriever City”. Są też m.in. dozowniki zawierające zestawy higieniczne dla spacerujących z psami – torebki papierowe z łopatką.  
Dozowniki rozlokowano: na skwerze Solidarności, skwerze przy ul. Waszyngtona, przy kładce nad Wartą (ul. Strażacka), na skwerze im. Kaliny Jędrusik (ul. Dekabrystów) oraz skwerze Junaków (przy dworcu PKP Częstochowa Raków). Pojedyncze dystrybutory znajdują w parku przy ul. Fieldorfa-Nila (przy zejściu od ul. Pużaka 8),  parku Tysiąclecia (przy Promenadzie Niemena), parku przy ul. Łukasińskiego i w parku Narutowicza. Dozowniki z tworzywa są też na placu zabaw przy ul. Bienia, na ul. Jesiennej (przy przystanku w al. 11 Listopada), ul. Orkana (przy parkingu), w al. 11 Listopada (przy łuku jezdni, obok przejścia od parkingu), w III Alei (przy „Sienkiewiczu”) oraz na  pl. Daszyńskiego. Dozownik plastikowy jest też na skwerze im. Janusza Gniatkowskiego przy al. Armii Krajowej, natomiast przy Filharmonii znajduje się dozownik wyposażony w kosz na odchody.  
Dozownik z zestawami higienicznymi (torebka papierowa z łopatką) jest na wybiegu „Psistanek Północ” (przy ul. Kukuczki pod Laskiem Aniołowskim), oraz na „Psistanku Południe” przy ul. Bohaterów Katynia – na terenie tego drugiego jest również jeden dystrybutor blaszany.
Montaż kolejnych dystrybutorów pojawia się też jako proponowane przez  częstochowianki i częstochowian zadanie w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego. I właśnie nabyte ze środków BO w ramach zadania „OdKupmy dzielnicę Raków zakupionymi koszami” stacje „Retriever City” – składające się z dozownika woreczków i kosza na nieczystości – pojawiły się w 6 punktach miasta: na skwerku przy stadionie Rakowa, w okolicy pl. Orląt Lwowskich, Rezerwatu Archeologicznego, pasażu  ks. Raczyńskiego, ul. Lenartowicza oraz kładki w pobliżu ulic Żareckiej i Mireckiego. Obecnie uzgadniane są lokalizacje dla 4 kolejnych dozowników (brane jest pod uwagę np. budowane obecnie centrum przesiadkowe przy dworcu PKP Raków).  Koszt jednej takiej stacji z koszem to ok. 2 tys. zł.   
Brak torebki w dystrybutorze nie może być wymówką, aby nie posprzątać po naszym czworonożnym przyjacielu. Z kolejną edycją swojej akcji „Czyste podwórko” ruszył niedawno Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS – na ulicach i skwerach pojawiają się kolejne tablice przypominające o obowiązku sprzątania po naszych podopiecznych. Woreczki na psie odchody można też będzie odbierać w oddziałach eksploatacji ZGM TBS.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0607 seconds.