Z ostatniej chwili

„Rycerskość wieśniacza” i „Pajace” w OKF

2020-08-18 10:35:36 informacje
img

Ośrodek Kultury Filmowej Iluzja (III Aleja 64) zaprasza na dwa – transmitowane na żywo - koncerty operowe, połączone w jedną całość. Muzyczny seans odbędzie się w sobotę 22 sierpnia o godz. 19.00 - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA oraz PAJACE, prezentowane w cyklu LETNIE POWTÓRKI MET, to niemal 3 godziny muzycznych doznań, Dyrygował będzie znany włoski dyrygent Fabio Luisi.

Tradycyjnie wystawiane razem dwie krótkie opery skupiają się na ekstremalnych uczuciach i czynach, jakie czasem zdarzają się nawet w najspokojniejszych miasteczkach. W „Rycerskości wieśniaczej” powodowany zazdrością o żonę Alfio zabija Turridu. W „Pajacach” wędrowny komediant Canio z tego samego powodu uśmierca swoją żonę Neddę. Takie obrazki z prawdziwego życia były tematem dla werystów, twórców pragnących sportretować zwykłe życie, odrzucających jako bohaterów królów, herosów i arystokratów (pierwszą werystyczną próbą była „Carmen” Bizeta). Reżyser umieszcza oba dzieła w scenerii jednej sycylijskiej wsi, ale w różnych czasach. Marcelo Álvarez mierzy się jednego wieczoru z dwiema trudnymi partiami tenorowymi.

Po głośnej premierze w MET (1895) przyjęło się wystawiać łącznie „Rycerskość wieśniaczą” i „Pajace” w większości teatrów i zapowiadać na jednym afiszu premierowym.

Bilety 30 zł norm./ 25 zł ulg.

Page generated in 0.0163 seconds.