Z ostatniej chwili

„Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo” w Częstochowie

2019-10-30 13:54:51 informacje
img

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” częstochowscy kierowcy mogli bezpłatnie sprawdzić prawidłowość ustawienia świateł w swoich samochodach. Mundurowi tłumaczyli uczestnikom akcji, jak ważna jest w okresie jesienno-zimowym dobra widoczność na drodze. Policjanci rozdawali też odblaskowe opaski, które z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego - informuje częstochowska Policja.

Wpływ na bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od samych kierowców. Od umiejętności oraz doświadczenia osoby, która zasiądzie za kierownicą oraz od jej stanu psychofizycznego. Jednak na bezpieczeństwo w ruchu drogowym duży wpływ ma także stan techniczny pojazdów. Wielu kierowców nie pamięta, że trzeba przetrzeć reflektory, gdy są brudne lub wymienić żarówki w przypadku ich przepalenia. Niewielu pamięta też, że trzeba również ustawić światła pod odpowiednim kątem. W okresie jesienno-zimowym często przez złe ustawienie świateł można spowodować oślepienie innych uczestników ruchu albo zbyt późno dostrzec pieszego lub przeszkodę na drodze.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo” dzisiaj częstochowscy kierowcy mogli zrobić darmowy przegląd prawidłowego ustawienia świateł samochodów. Diagności ze Stacji Kontroli Pojazdów Ochotniczej Straży Pożarnej w dzielnicy Parkitka przy ul. Sikorskiego sprawdzali, w jakim stanie znajdują się światła aut.

Policja przypomina, że w myśl art. 51 kodeksu drogowego,

  • - kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza;
  • - od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej;
  • - od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się: pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo; do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony, do pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
  • - na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Page generated in 0.0245 seconds.