Z ostatniej chwili

Projekcja filmów z „Etiudy”

2023-11-10 12:15:26 informacje
img

DKF „Rumcajs” zaprasza w poniedziałek 13 listopada o godz. 18.00 na projekcję filmów z Archiwum Filmowego Amatorskiego Klubu Filmowego „Etiuda” funkcjonującego w latach 1968-1993 przy Zakładowym Domu Kultury Huty im. Bolesława Bieruta.

Filmy, które będzie można zobaczyć, to:

* „Najazd” – realizacja Feliks Krajewski. Reportaż z realizacji w Częstochowie filmu fabularnego „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

* „Homo Homini Lupus” - realizacja Jarosław Pupel. Film opowiada historię Antoniego Bielasa - powstańca śląskiego, który podczas II wojny światowej był w konspiracji, został aresztowany przez gestapo i przebywał w pięciu obozach koncentracyjnych. Po wojnie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W latach 80. XX wieku zabrano mu dodatek do renty i pozbawiono członkostwa w ZBoWiD-zie.

* „Nadziei dni ostatnie” – realizacja Andrzej Wrześniak. Film pokazuje strajki na Wydziale Metalurgicznym Politechniki Częstochowskiej z grudnia 1981 r.

* „Aby Polska była….” - realizacja Jarosław Pupel. Film prezentuje pochody 1-majowe w zestawieniu ze strajkami na Wydziale Metalurgicznym Politechniki Częstochowskiej.

* „Czerwony Raków” – realizacja Witold Szymczyk. Reżyser pokazuje mieszkańców dzielnicy Raków w czasie pomiędzy ustawieniem pomnika Bolesława Bieruta a jego demontażem ( czas projekcji wszystkich filmów 45 minut).

Po filmach spotkanie z instruktorem AKF „Etiuda” Andrzejem Wrześniakiem.

Page generated in 0.0163 seconds.