Z ostatniej chwili

1 grudnia symbolicznie zgasną światła na pl. Biegańskiego

2020-11-30 15:40:54 informacje
img

We wtorek 1 grudnia, na znak protestu wobec zapowiedzi zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd, w wielu polskich miastach zostaną wyłączone wybrane światła. Do symbolicznej akcji zainicjowanej przez federacje samorządowe oraz Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” włącza się także Częstochowa - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Coraz więcej polskich samorządów reaguje na zapowiedź zgłoszenia weta polskiego rządu w sprawie budżetu Unii Europejskiej. Radni i samorządowcy piszą apele i protesty, część miast zapowiedziała akcję protestacyjną.

Samorządy alarmują, że w razie polskiego weta nasz kraj może zostać pozbawiony ogromnych środków unijnych przeznaczonych na odbudowę po pandemii COVID-19, a także na rozwój. Zarząd Związku Miast Polskich sformułował oświadczenie w sprawie zapowiedzianego przez rząd weta Polski wobec budżetu Unii Europejskiej. 

Jedną z akcji, które mają także wpłynąć na polski rząd, jest inicjatywa miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich oraz Stowarzyszeniu „Tak! Samorządy dla Polski”. Prezydenci tych miast zapowiadają, że 1 grudnia o godz. 17 na godzinę wyłączą symbolicznie światła i latarnie w wybranych punktach miast, żeby pokazać, „że bez środków zostaje nam ciemność”. 

Obecnie na brak stabilności dochodów samorządów lokalnych nakłada się zagrożenie pozbawienia mieszkańców środków budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. W ciągu ostatnich dekad środki pomocowe z UE były dla naszego kraju swego rodzaju kroplówką, która dawała życie, a jednocześnie w spektakularny sposób zmieniła poziom i jakość tego życia.

W ostatnich dniach polski rząd uprawia hazard negocjacyjny, zapowiadając wetowanie budżetu i Funduszu Odbudowy UE. Wygląda to jak próba wyrwania sobie samemu tej kroplówki i wyrzucenie jej do kosza. A to właśnie dostęp do wielkich środków finansowych na stałe zmienił polskie wsie i miasta, zapewniając środki na budowę dróg, kanalizacji, oczyszczalni, obiektów sportowych i szpitalnych, finansując programy edukacyjne, społeczne, kulturalne i sportowe. Uwzględniając stan naszego państwa i sytuację światową, tylko dalsza możliwość korzystania ze wspólnotowych środków finansowych UE w kolejnych latach, może zapewnić uruchamianie lokalnych, wciąż jeszcze nie dość wykorzystanych potencjałów. 

Polscy samorządowcy z całą mocą stwierdzają, że społeczności samorządowe bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2.

Dlatego 1 grudnia gminne światła zgasną ostrzegawczo w wielu miastach i wsiach. Do akcji włączyły się m.in. Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Białystok i Opole, a w regionie śląskim Katowice, Bielsko-Biała, Gliwice i Chorzów.

W Częstochowie we wtorek między godziną 17 a 18 wygaszone zostanie oświetlenie Ratusza, podświetlenie pomnika Piłsudskiego oraz masztów miejskich na placu Biegańskiego. Nie będą w tym czasie działać także żadne elementy iluminacji świątecznych, których montaż rozpoczął się w poniedziałek.

Takie ograniczenie oświetlenia głównego placu Częstochowy będzie miało głównie wymowę symboliczną i nie będzie rodzić żadnych utrudnień z punktu widzenia życia miasta oraz bezpieczeństwa mieszkanek i mieszkańców.

Page generated in 0.015 seconds.