Z ostatniej chwili

10. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

2021-09-01 10:44:11 informacje
img

10. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”


Już niebawem czekają nas okołoliterackie wydarzenia tak liczne i ciekawe, że nijak nie da się ich zmieścić w krótkiej zajawce. Spotkania z autorami, koncerty, warsztaty potrwają od 4 do 12 września - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
„Czytaj!” obchodzi swój okrągły jubileusz, choć de facto odbywa się już… po raz 11. –  edycja specjalna –  9 i 3/4 – przypadła na zeszły, pandemiczny rok. Twórcy festiwalu – jak to mają w zwyczaju – dekonstruują, zgodnie z nazwą imprezy, typowe spojrzenie na literaturę, wychodzą daleko poza sztampową formę promocji czytelnictwa. Jak twierdzą, chcą „uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze”. Literatura jest punktem startowym, ale to zainteresowanie jej licznymi interakcjami z innymi dziedzinami sztuki czynią częstochowski festiwal odmiennym.
Do Częstochowy w tym roku przyjedzie Robert Małecki, jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy w Polsce, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru i Nagrody Kryminalnej Piły, autor m.in. thrillera kryminalnego „Zmora” – choć książkę tę niełatwo prostym gestem postawić na półce z innymi kryminałami… Będzie Radek Rak – laureat Nike z zeszłego roku, autor przewrotnej „Baśni o wężowym sercu albo wtórego słowa o Jakóbie Szeli”. W programie także spotkanie z Dorotą Kotas, która w „Cukrach” (czyli drugiej książce swego autorstwa) stawia m.in. pytania, czy miejsce urodzenia określa nas na stałe, czy możemy się od niego zupełnie odciąć, stworzyć sobie jakąś bezpieczną przestrzeń do życia na własnych warunkach.
W kontekście książki „Wojenka” – złożonej z efektów spotkań z osobami, które drugą wojnę światową przeżyły jako kilkuletnie dzieci – organizatorzy zapraszają na rozmowę z Magdaleną Grzebałkowską, reporterką odwiedzającą Częstochowę nie po raz pierwszy. Wśród gości „Czytaj!” znajdzie się także Emilia Kiecko – historyczka sztuki, adiunktka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, która w swojej książce pisze, jak architekci i urbaniści PRL wyobrażali sobie przyszłość miast. Wokół kanonu lektur – tego, czym powinien być i czy nie jest czasami już tylko… reliktem – będzie się z kolei obracać debata z udziałem pisarki i dziennikarki Justyny Suchańskiej, filozofki Katarzyny Kasi oraz literaturoznawcy i pisarza Michała Rusinka.
To zaledwie część wszystkich propozycji, które złożą się na tę edycję „Czytaj!” – w programie znalazło się też bowiem m.in. miejsce na warsztaty pisarskie z Witem Szostakiem, rozmowę z Arturem Domosławskim o jego książce o prof. Zygmuncie Baumanie, spotkanie z redaktorem naczelnym „Zeszytów Komiksowych” Michałem Traczykiem, czytanie performatywne prozy Anny Cieplak, warsztaty plastyczne wokół bajki dla dzieci, warsztaty z podstaw języka migowego z Anną Irasiak czy wystawę okładek Łukasza Piskorka – projektującego je m.in. dla wydawnictwa „Czarne”.
Nie zabraknie koncertów – m.in. Korine Sky Riot czy Krzysztofa Niedźwieckiego z materiałem upamiętniającym Korę Jackowską.  
A przedsmak festiwalowych spotkań zapewni najnowsze, już 22. wydanie videocyklu „Prze_Czytaj!” – czyli kolejna rozmowa wokół kilku wybranych pozycji wydawniczych, przygotowywana przez współtworzących festiwal Tomasza Florczyka i Sylwię Górę. Dwie z omawianych w tym odcinku autorek – Annę Sudoł i Dorotę Kotas –  Festiwal będzie gościł we wrześniu… Do obejrzenia na fanpejdżu „Czytaj!” pod linkiem https://fb.watch/7Dbacb-3Ww/ 
Za szczegółami programu festiwalu – dofinansowanego ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowy – można się zapoznać na stronie http://www.festiwalczytaj.pl/ Impreza jest oczywiście także w mediach społecznościowych, pod adresami https://www.facebook.com/czytaj/ oraz https://www.instagram.com/fds_czytaj/  

Page generated in 0.0164 seconds.