Z ostatniej chwili

15. rocznica śmierci Ludmiły Marjańskiej

2020-10-19 14:57:33 informacje
img

Była nie tylko znakomitą poetką i pisarką, ale też ważną postacią dla Częstochowy. W sobotę, 17 października przed budynkiem I LO im. Juliusza Słowackiego odbyła się krótka uroczystość upamiętniająca 15. rocznicę jej śmierci - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W imieniu władz miasta kwiaty pod pamiątkową tablicą złożył naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Aleksander Wierny.

Ludmiła Marjańska urodziła się 26 grudnia 1923 r. w Częstochowie. Była uczennicą Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. W 1961 r. ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwszy tomik poezji „Chmurne okna” opublikowała w 1958 r. Była poetką, powieściopisarką, cenioną tłumaczką literatury anglojęzycznej, autorką książek dla dzieci oraz audycji radiowych. W latach 1993–1996 była prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; należała też do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich oraz PEN Clubu. Uhonorowana m.in. Medalem im. Anny Kamieńskiej i Nagrodą Literacką im. Władysława S. Reymonta; odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 17 października 2005 r. w Warszawie.

Osoby, które miały szczęście poznać Ludmiłę Marjańską, pamiętają ją nie tylko z uwagi na znakomity dorobek twórczy, ale również dlatego, że była szlachetnym, mądrym,  serdecznym i życzliwym człowiekiem.

Fot.  AL / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0125 seconds.