Częstochowa ponownie włącza się w kampanię antyprzemocową, w trakcie której zaplanowano m.in. konsultacje dla ofiar i sprawców przemocy, akcję prewencyjną policji oraz bliższe zainteresowanie młodzieży problematyką praw człowieka – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Liczba 16 dni nie jest przypadkowa, ponieważ akcja rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a kończy 10 grudnia, który jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Pomiędzy tymi datami instytucje i osoby zaangażowane w kampanię rozpowszechniają wiedzę o szeroko pojętych prawach człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw kobiet.
– Częstochowa kolejny rok z rzędu włącza się w międzynarodową kampanię 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy Ze Względu Na Płeć – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Przemoc, w tym przemoc domowa jest niestety ciągle zjawiskiem powszechnym, dlatego takie akcje są bardzo potrzebne. Niezbędna jest też współpraca różnych instytucji i służb, aby skutecznie temu zjawisku przeciwdziałać. Dlatego w ramach tegorocznej kampanii zaplanowaliśmy m.in. wspólną akcję z częstochowską policją. Trzeba docierać nie tylko do ofiar przemocy, ale także do tych, którzy często nie radzą sobie ze swoimi emocjami, czyli – do jej sprawców.
O tym, że problem jest bardzo aktualny, a osobami doświadczającymi przemocy są szczególnie kobiety, obrazują dane zgromadzone w ramach procedury Niebieskiej Karty. W 2023 r. założono w naszym mieście 559 Niebieskich Kart. Zgodnie z nimi liczba osób doznających przemocy domowej to 640, z czego 332 to kobiety, a 234 – dzieci.
Przedsystemowe wsparcie osób doświadczających przemocy to wspólna inicjatywa Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta.
- Nie każda interwencja policji kończy się zgłoszeniem ze strony osoby pokrzywdzonej dotyczącym znęcania się czy gróźb. Ulotka pozostawiona w miejscu zamieszkania ukierunkuje tę osobę i da jej informację, gdzie i jak może uzyskać wsparcie – mówi o założeniach prewencyjnej akcji policji i miasta aspirant Marlena Leszczyniak z Komendy Miejskiej Policji, która podkreśla, że kluczowym i docelowym zadaniem jest przywrócenie ofiarom przemocy poczucia bezpieczeństwa.
Referat Dialogu i Praw Człowieka Urzędu Miasta tegoroczne działania edukacyjne w ramach kampanii antyprzemocowej kieruje zwłaszcza do młodzieży szkół ponadpodstawowych, którą zamierza włączyć w trwającą w tym czasie międzynarodową akcję Maraton Pisania Listów organizowaną przez Amnesty International. Oprócz samego pisania listów w obronie osób, których prawa w różnych rejonach świata są łamane (najczęściej tym osobami są aktywistki walczące o prawa kobiet, człowieka oraz prawa obywatelskie), planowane są także miniwykłady dotyczące tematyki praw człowieka. Na zakończenie akcji zaplanowany jest konkurs dotyczący zagadnień związanych z prawami człowieka.
Ramowe działania w czasie kampanii „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”:
Punkty konsultacyjne:
– miejsce wsparcia dla osób doświadczających przemocy,
– kursy korekcyjno-edukacyjne dla sprawców przemocy,
– warsztaty komunikacji empatycznej.
Współpraca instytucji:
– działania prewencyjne podczas interwencji domowych (akcja częstochowskiej policji),
– wymiana informacji,
– akcje edukacyjne.
Poszerzenie wiedzy nt. praw człowieka:
– działania na rzecz zwiększania świadomości w zakresie praw człowieka, w tym akcja „Maraton Pisania Listów”,
– wykłady i spotkania edukacyjne dotyczące zagadnień łamania praw człowieka, w tym incydentów łamania praw człowieka w ramach przemocy ze względu na płeć,
– konkurs wiedzy o prawach człowieka dla uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych,
– działania zakładają dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców, od młodzieży szkolnej po seniorów.
W spotkaniu inaugurującym miejską kampanię „16 dni…” w Urzędzie Miasta ze strony KMP w Częstochowie wzięli udział także m.in. oficer prasowy podkomisarz Barbara Poznańska oraz naczelnik Wydziału Prewencji aspirant szt. Robert Stańczak, a ze strony Urzędu Miasta naczelniczka Wydziału Pomocy Społecznej Agnieszka Grabińska, a także pełnomocniczka prezydenta miasta ds. równości, a zarazem kierowniczka referatu Dialogu i Praw Człowieka Agata Wierny.
Fot. Łukasz Kolewiński / UM