Z ostatniej chwili

18 maja rozpocznie się III etap znoszenia ograniczeń

2020-05-14 18:49:16 informacje
img

Od poniedziałku 18 maja będzie można pójść do fryzjera i kosmetyczki, restauracji i kawiarni. Możliwe będzie także podwyższenie limitu pasażerów w transporcie publicznym. To tylko część znoszonych ograniczeń o których poinformował rząd.
Od niedzieli 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.
Od 18 maja będzie można skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej). Będą oczywiście obowiązywać liczne obostrzenia. To m.in. limit osób w lokalu gastronomicznym (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m kw.); dezynfekcja stolika po każdym kliencie; dwumetrowa odległość między stolikami; zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach; noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu. Goście restauracji będą mogli zdjąć maseczki, siedząc już przy stolikach. Blaty będą mogły być odsunięte od siebie o 1 metr pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo co najmniej metrowymi przegrodami. Goście będą mogli jeść zarówno w środku restauracji, jak i w jej ogródku.
W poniedziałek będą mogli wznowić swoją działalność także fryzjerzy i kosmetyczki. Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.: obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala); używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe; przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Klient nie będzie mógł oczekiwać na usługę w poczekalni.
Od niedzieli 17 maja zmniejszą się również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m kw. (dotychczas 15 m kw.).
Od 18 maja będzie też zwiększony limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów); a na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).
18 maja możliwa ma być także organizacja zajęć w obiektach zamkniętych. Nie będzie można jednak korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach konieczna będzie dezynfekcja urządzeń. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób + trener (w obiektach do 300 m kw.), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m kw.), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m kw.), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m kw.).
Od 18 maja możliwa będzie również m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych oraz nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.
Zgodnie z informacjami rządu, od 25 maja maturzyści i ośmioklasiści będą mogli liczyć na bezpośrednie konsultacje z nauczycielami, a uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych będą mogli wrócić do szkół.
Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje, czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Niebawem Ministerstwo Edukacji Narodowej ma podać szczegóły dotyczące sanitarnych wytycznych dla szkół.
Od 25 maja możliwe też będą konsultacje - indywidualnie lub w małych grupach - z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas, przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach.
25 maja na uczelnie będzie mogła wrócić też część studentów i doktorantów. Szczegółowe regulacje oraz dodatkowe wytyczne dotyczące nowych zasad określi rozporządzenie, które wkrótce zostanie przekazane do konsultacji.
Do 12 czerwca przedłużono kontrole na granicy. 

Page generated in 0.0153 seconds.