Z ostatniej chwili

2582 kontrole domowych pieców

2020-01-29 10:56:10 informacje
img

W 2019 roku częstochowscy strażnicy miejscy przeprowadzili 2582 kontrole domowych kotłowni i pieców. Ujawnili 408 nieprawidłowości. W styczniu 2020 roku odnotowano już 383 kontrole - informuje częstochowska Straż Miejska.

Trwa sezon grzewczy. Choć zima jest wyjątkowo łagodna, mieszkańcy muszą ogrzewać swoje domy. Nie wszyscy robią to jednak zgodnie z prawem. Mimo licznych komunikatów oraz akcji społecznych i edukacyjnych zdarzają się osoby, które spalają śmieci oraz inne odpady w domowych piecach.

Dlatego, aby wyeliminować spalanie śmieci w domowych piecach, Straż Miejska w Częstochowie zgodnie z posiadanymi kompetencjami prawnymi kontroluje domowe kotłownie i piece. Spalane śmieci m.in.: plastiki, stare ubrania, lakierowane drewno itp. Przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i tym samym powstania smogu, który jest groźny dla zdrowia ludzi.

W 2017 roku na terenie województwa śląskiego weszła w życie uchwała antysmogowa, która zabrania palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. W domowych piecach nie wolno też spalać śmieci.

W 2019 r. częstochowscy strażnicy miejscy przeprowadzili na terenie Częstochowy 2582 kontrole domowych palenisk. Ujawnili 408 nieprawidłowych przypadków. Łącznie nałożono 142 mandaty oraz skierowano 6 wniosków o ukaranie do sądu. 260 osób zostało pouczonych. W 2020 r. Odbyły się już 383 kontrole.

Straż Miejska przypomina, że może kontrolować tylko posesje na terenie Częstochowy. W sąsiednich gminach powiatu częstochowskiego zgłoszenia dotyczące spalania śmieci w domowych piecach należy zgłaszać do właściwych urzędów czy służb działających na terenie tych gmin, które mają kompetencje do przeprowadzenia kontroli.

 

Page generated in 0.0207 seconds.