Z ostatniej chwili

4 czerwca - Święto Wolności i Solidarności

2019-06-04 15:47:12 informacje
img

Ogólnopolskie obchody „Święta Wolności i Solidarności” organizowanego w 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, odbywają się w Trójmieście. Na zaproszenie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz biorą w nich udział samorządowcy z całej Polski, w tym prezydenci największych miast. Jest wśród nich także prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który jest m.in. członkiem zarządu Związku Miasta Polskich - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.     

4 czerwca 1989 r. to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski. W efekcie obrad Okrągłego Stołu odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Parlamentu. Zwycięstwo ówczesnej opozycji doprowadziło do ewolucyjnej zmiany ustroju i rozpoczęcia procesu budowy demokratycznego państwa.

W miejsce PRL powstała Rzeczypospolita Polska. Czerwcowe wybory i następujące po nich przemiany stały się sygnałem do zmian dla innych narodów tzw. „bloku wschodniego”, zależnych dotychczas mocno politycznie i gospodarczo od Związku Radzieckiego.

Wybory w 1989 r. otworzyły także drogę do odrodzenia lokalnej samorządności. Rozwój samorządności i lokalnych wspólnot to na pewno jeden z największych sukcesów młodej polskiej demokracji minionego 30-lecia.

Dlatego samorządowcy postanowili uczcić tegoroczny 4 czerwca, ustanowiony w 2013 r. przez Sejm RP Dniem Wolności i Praw Obywatelskich, w sposób szczególny. Te obchody to  wypełnienie przesłania i realizacja zamierzeń zamordowanego w styczniu br. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego misję kontynuuje prezydent Aleksandra Dulkiewicz.   

Jednym z elementów jubileuszowego święta były w poniedziałek obrady zarządu Związku Miast Polskich i spotkania innych samorządowych korporacji, udział w debatach: „Samorządna Rzeczpospolita” i „Samorządowa Europa” oraz nabożeństwo ekumeniczne w Bazylice Mariackiej przy grobie Pawła Adamowicza.

4 czerwca w programie, obok przedpołudniowej debaty byłych prezydentów RP, wspólnego odśpiewania hymnu narodowego w samo południe i proklamacji Deklaracji Wolności i Solidarności, znalazła się także kontynuacja debaty „Samorządna Rzeczpospolita”, z której materiał ma zostać przekazany opinii publicznej oraz kluczowym osobom w państwie. Organizatorzy zaplanowali także przemarsz i wspólny toast za wolność na Dworze Artusa, a także udział w wieczornym koncercie „30 lat Wolności”. Samorządowcy złożyli również dzisiaj kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 r.

Warto przypomnieć, że w Częstochowie 25 maja w ramach obchodów Dnia Samorządu odbył się koncert pod hasłem „Wolność”.

Od 2016 r. imię 4 czerwca 1989 r. nosi w Częstochowie decyzją Rady Miasta rondo w ul. Kiedrzyńskiej, w pobliżu popularnej Promenady Czesława Niemena.  

Dzisiaj, we wtorek w Częstochowie z inicjatywy przedstawicieli dawnego środowiska opozycyjnego, Jarosław Kapsa i Jerzy Zając, byli członkowie Regionalnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” (m.in. w czasie wyborów 1989 r., a także późniejsi parlamentarzyści), wzniosą bezalkoholowy toast za pomyślność Wolnej Rzeczypospolitej w 30. rocznicę Jej narodzin. Jak zapewniają organizatorzy, mile widziany jest każdy, kto zechce się do tych życzeń przyłączyć. Spotkanie zaplanowano od godz. 18 na skwerze Solidarności (róg ulic Śląskiej i Waszyngtona).

Fot. Związek Miast Polskich, Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0242 seconds.