Z ostatniej chwili

40-lecie Michała Kuli

2018-01-31 13:14:11 informacje
img

40-lecie pracy zawodowej obchodzi Michał Kula, aktor Teatru im. A. Mickiewicza, niezwykle lubiany przez publiczność. 
Absolwent PWST w Warszawie, dyplom uzyskał w 1978 r. Zadebiutował jako Ruzante w "Miłości pod Padwą" w reż. Izabeli Cywińskiej. Pracował w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu, Nowym w Poznaniu, Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Jana Kochanowskiego w Opolu. W częstochowskim Teatrze na stałe od 1994 r., współpracę rozpoczął z nim rozpoczął jednak już w latach 80. Współpracował z krakowskim Teatrem STU i Grupą Rafała Kmity.
Obecnie jubilata można zobaczyć w następujących spektaklach:
- Paszczak, Piżmowiec - "Kometa nad Doliną Muminków", adaptacja i reżyseria Igor Gorzkowski
- Szmuel Sprol - "Sprzedawcy gumek", reż. Andrzej Bartnikowski
- Grabarz - "Hamlet", reż, Andre Hubner-Ochodlo
- Byron - "Ostra jazda", reż. Mirosław Połatyński
- Anioł Stróż, "Przyjazne dusze", reż. Jerzy Bończak
- Stanley Gardner – "Mayday", reż. Jerzy Bończak
Właśnie w tej ostatniej ze wspomnianych ról Michała Kulę zobaczymy dzisiaj, w środę 31 stycznia, podczas jubileuszowego przedstawienia "Mayday" (w 20-lecie premiery), które rozpocznie się o godz. 18.00.
Michał Kula jest laureatem  Złotej Maski za rolę Szmuela Sprola w spektaklu "Sprzedawcy gumek" Hanocha Levina w reż. Andrzeja Bartnikowskiego oraz za rolę Grabarza w "Hamlecie" W. Shakespeare'a w reż. Andre Hubnera-Ochodlo. ogólnopolską nagrodę za rolę Ribandela w przedstawieniu "Bal manekinów" na Festiwalu w Rzeszowie (1986 r.), nagrodę publiczności za przedstawienie muzyczne "Pieśni z Szynela" (Kabaret Rafała Kmity) na Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie, wyróżnienie za rolę Pozza w "Czekając na Godota" na Festiwalu Teatrów Dramatycznych w Zabrzu, Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy za rolę Profesora w "Lekcji" Ionesco oraz Nagrodę Dyrektora Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie
Jubilat wystąpił także m.in. w filmach i serialach: "Bez znieczulenia", "Darmozjad polski", "Botoks", "Klan", "Plebania", "Pierwsza miłość", "Samo życie" oraz "Pitbull", gdzie gra oficera Włodzimierza Barszczyka.

Page generated in 0.0465 seconds.