Z ostatniej chwili

5 tysięcy zł kary za nieprzestrzeganie kwarantanny

2020-04-10 14:14:36 informacje
img

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nałożył kolejne kary finansowe na osoby poddane kwarantannie. Ukarani częstochowianie nie stosowali się do zasad jej odbywania. Podczas kontroli policjanci kilkakrotnie nie zastali w domach dwóch mężczyzn. Jeden  twierdził nawet, że nie jest objęty kwarantanną. Natomiast młoda kobieta objęta obowiązkową kwarantanną, zamiast zostać w domu, w jednym ze sklepów dokonywała kradzieży - informuje częstochowska Policja.
Podczas kontroli policjanci nie zastali w mieszkaniach osób objętych kwarantanną. Nie odbierały one również telefonów od mundurowych. Były objęte kwarantanną w związku z przekroczeniem granicy. Jeden z mężczyzn po kilku dniach skontaktował się z policjantami i oświadczył, że nie wiedział o obowiązku wynikającym z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Drugi  próbował wmówić mundurowym, że cały czas przebywał w domu. Kolejną osobą, która została ukarana grzywną, była młoda kobieta, wobec której stróże prawa interweniowali w jednym ze sklepów, po tym jak dokonała kradzieży.
Policjanci regularnie kontrolują miejsca przebywania osób poddanych kwarantannie. Jeśli się okaże, że taka osoba nie stosuje się do obowiązujących zasad, wówczas poinformowany zostanie Powiatowy Inspektor Sanitarny, który decyzją administracyjną może nałożyć karę finansową w wysokości od 5 tys. zł do 30 tys. zł.
Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem wykroczenia z art. 116 kodeksu wykroczeń - mandat może wynieść nawet 500 zł.
Natomiast jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać za naruszenie art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje rok pozbawienia wolności.
Fot. Materiały częstochowskiej Policji

Page generated in 0.0198 seconds.