Z ostatniej chwili

76. rocznica egzekucji zakładników w Gnaszynie

2020-04-28 11:24:11 informacje
img

24 kwietnia 1944 roku Niemcy dokonali egzekucji dziesięciu Polaków w Gnaszynie. Skazano ich na śmierć, bo nikt nie ujawnił nazwisk tych, którzy udzielali pomocy partyzantom.
W miniony piątek władze miasta symbolicznie upamiętniły to wydarzenie. Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny oraz zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu egzekucji.
W 1944 roku szubienicę ustawiono na wzgórzu, a wokół niej niemieccy żandarmi zgromadzili mieszkańców Gnaszyna (dziś dzielnicy Częstochowy) i okolicznych wsi. To od nich żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego niejednokrotnie otrzymywali wsparcie. Gestapowcy byli niezwykle perfidni, zmuszali osoby wybrane z tłumu do zakładania skazańcom pętli na szyję… 
Nikt z Polaków obecnych przy egzekucji nie znał tych mężczyzn, byli mieszkańcami innego regionu. Ich ciała wywieziono w nieznane miejsce. Mieszkańcy Gnaszyna jednak na zawsze zapamiętali to tragiczne wydarzenie i 10 niewinnych zakładników, którzy tu stracili swoje życie. W miejscu kaźni stanął krzyż z pamiątkową tablicą, a uliczce odbiegającej od krzyża na wschód, nadano imię 10 Zakładników.
Ryszard Stefaniak złożył dziś wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej Weronikę Plucińską, nauczycielkę w Publicznej Szkole Powszechnej w Kawodrzy Górnej w latach 1933-1943, aresztowaną przez Gestapo i zamordowanąw KL Auschitz w 1943 roku. Tablica znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 47.
Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0144 seconds.