Z ostatniej chwili

78. rocznica likwidacji getta

2020-09-23 19:57:46 informacje
img

22 września 1942 r. rozpoczęła się deportacja ok. 40 tys. Żydów do obozu zagłady w Treblince. Wczoraj, przy pomniku Pamięci Żydów Częstochowian uczczono te tragiczne wydarzenia - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Niemcy rozpoczęli likwidację częstochowskiego getta dzień po jednym z najważniejszych żydowskich świąt - Jom Kippur. Ostatecznie zakończyła się w nocy z 7 na 8 października.
W 1939 r, w Częstochowie mieszkało 28 tysięcy Żydów. Kolejni przybyli tu później z terenów wcielonych do Rzeszy, przenoszono tu także ludność żydowską z okolicznych miasteczek. Na mocy rozporządzenia wydanego przez stadthauptmanna Richarda Wendlera, utworzono 9 kwietnia 1941 r. getto. Jego obszar wyznaczały od północy ulice Kawia, Kiedrzyńska i Jaskrowska, od południa ulice Fabryczna (obecnie Mielczarskiego), Narutowicza (obecnie Krakowska) i Strażacka, od wschodu rzeka Warta, a od zachodu tory kolejowe. Obszar getta obejmował w dużej części terytorium przedwojennej żydowskiej dzielnicy.
78 lat temu, 22 września 1942 r., Niemcy rozpoczęli likwidację getta. Do Treblinki z Umschlagplatzu towarowymi pociągami wywieziono około 40 tysięcy Żydów. Większość już stamtąd nigdy nie wróciła...
We wtorek 22 września, 78 lat po tych tragicznych wydarzeniach kwiaty przy pomniku zaaranżowanym na terenie dawnej rampy kolejowej, na częstochowskim Umschlagplatzu, upamiętniającym deportację ludności żydowskiej złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta z zastępcą prezydenta Ryszardem Stefaniakiem i wiceprzewodniczącą Rady Miasta Jolantą Urbańską na czele.
Pomnik powstał w 2009 r. z inicjatywy i funduszy Zygmunt Rolata, Przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków, Honorowego Obywatela Częstochowy. Autorem projektu jest zmarły przed 4 laty Samuel Willenberg, powstaniec i uciekinier z Treblinki, uczestnik Powstania Warszawskiego. W Galerii Dobrej  Sztuki można teraz oglądać ogólnopolską wystawę rzeźb przygotowaną przez IPN w Warszawie "Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga".  
Organizatorem obchodów  rocznicowych było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Częstochowie.
Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0146 seconds.