Z ostatniej chwili

95-lecie Karoliny Ściegienny

2018-04-23 11:04:03 informacje
img

Jubileuszowe spotkanie z okazji 95-lecia Karoliny Ściegienny organizują dziś Muzeum Częstochowskie oraz Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater.

Spotkanie odbędzie się w Sali Reprezentacyjnej Ratusza. Początek o godz. 17.00.
*
Karolina Ściegienny w latach 1945-50 studiowała rzeźbę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; w trakcie studiów realizowała specjalizację pedagogiczną (obejmującą wszystkie kierunki), studiowała także w pracowniach malarstwa, grafiki, scenografii i rysunku.
W swym artystycznym dorobku ma płaskorzeźby, rzeźby, portrety, pejzaże. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmują medalierstwo portretowe oraz witraże. Dzieła artystki można oglądać m.in. w Muzeum Metropolitalnym w Krakowie,  częstochowskim Muzeum Archidiecezjalnym, w zbiorach oo. Franciszkanów w Krakowie, w częstochowskim Pałacu Ślubów. Znajdują się w muzeach, kościołach i galeriach prywatnych.
Artystka uhonorowana została m.in. Nagrodą Ministra (1975), Złotym Krzyżem Zasługi (1980), nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy dla artystów i twórców kultury (2006).
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Wszelkich w Krakowie oraz stowarzyszenia "Witraże 2000" w Krakowie z siedzibą w Międzynarodowym Centrum Witraży w Chartres we Francji. 
Karolina Ściegienny uczyła także w częstochowskich szkołach: Liceum Plastycznym, II Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta, Technikum Budowlanym (jako nauczyciel historii architektury), Liceum Ekonomicznym (reklamy), Technicznych Zakładach Naukowych (rysunku odręcznego). Po utworzeniu województwa częstochowskiego objęła stanowisko wizytatora metodyka plastyki. Była również starszym wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie AJD).

Page generated in 0.0459 seconds.