Z ostatniej chwili

ALEJE - TU SIĘ DZIEJE: TadeQ & His Company

2019-05-17 12:22:17 informacje
img

Koncert jazzu tradycyjnego TadeQ & His Company jest jedną z propozycji w ramach akcji „Aleje - tu się dzieje” na dzisiaj, piątek 17 maja. Odbędzie się na pl. Biegańskiego, początek o godz. 20.00. Wstęp wolny.

 

„TadeQ & his Company” to grupa kultywująca jazz, jaki grano w Nowym Orleanie w pierwszych latach po jego narodzeniu się. - Gramy „jazz archaiczny” - mówi lider grupy - jazz, jakiego praktycznie nigdzie się już nie słyszy, o czym świadczy tak repertuar, jak i skład instrumentalny zespołu. Zespoły grające z tubą w sekcji rytmicznej można w kraju policzyć praktycznie na palcach jednej ręki - dodaje. 

Grupa wystąpiła przed kilkoma miesiącami, wzbudzając swym brzmieniem duże zainteresowanie. Zachęciło to muzyków do przekształcenia jednorazowego eksperymentu w stałe zjawisko muzyczne. Tak brzmiały prawdopodobnie zespoły nowoorleańskie około roku 1918, które, spacerując lub jadąc na wozie z zaprzęgiem konnym, tworzyły muzykę w kolebce jazzu nad Mississippi.

Zespół tworzą: Tadeusz Orgielewski – kornet, lider; Krzysztof Srokosz – saksofon altowy; Maciej Cichoń – banjo; Wojciech Grela – tuba; Andrzej Wardęga – tarka, instrumenty perkusyjne, wokal.

O ile Tadeusz „TadeQ” Orgielewski, Maciej Cichoń i Andrzej Wardęga znani są już z zespołu „Five O’Clock Orchestra”, o tyle Wojciech Grela jest nową postacią na częstochowskiej scenie jazzowej. Grywał dotychczas okazjonalnie z różnymi zespołami poza Częstochową, w tej chwili jest stałym członkiem tej grupy.

Krzysztof Srokosz dał się już poznać jako stylowo improwizujący saksofonista podczas zeszłorocznego konkursu „Swingujący Kruk”.

Zdobył tam uznanie tak publiczności, jak i jury. Mając w dniu przesłuchania 16 lat, otrzymał ufundowaną przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu „Hot jazz Spring” nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu.

Fot. Materiały organizatora

 

Page generated in 0.0139 seconds.