Z ostatniej chwili

ALEJE - TU SIĘ DZIEJE: Spotkanie z autorką książki o Kieślowskim

2019-08-02 11:34:07 informacje
img

Spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską, autorką książki „Kieślowski. Zbliżenie” - to jedna z propozycji w ramach akcji „Aleje - tu się dzieje” na dzisiaj, piątek 2 sierpnia. Odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1). Początek o godz. 18.00.

„Kieślowski. Zbliżenie” to nie tylko biografia reżysera, twórcy m.in. „Przypadku”, „Dekalogu”, „Podwójnego życia Weroniki” i „Trzech kolorów”, to również pełen niuansów reporterski portret artysty, który mimo spektakularnego sukcesu zmagał się z widmem niespełnienia. W jaki sposób chłopak uciekający przed prześladującą jego rodzinę chorobą został reżyserem filmowym? Dlaczego jako wybitny dokumentalista wybrał w końcu kino fabularne? Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy wieszczyli koniec, odniósł z dnia na dzień światowy sukces? Dlaczego świat końca dwudziestego wieku chciał w nim widzieć proroka?

Z historią życia Krzysztofa Kieślowskiego, jego twórczością i legendą mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka od lat związana z „Gazeta Wyborczą”, autorka głośnych książek: „Beznadziejna ucieczka przed Basią”, „Żyletka”, „Mokradełko” i „Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość”. Te dwa ostatnie tytuły przyniosły jej nominację do nagrody Literackiej Nike.

Fot. Albert Zawada/ materiały organizatora

 

Page generated in 0.0311 seconds.