Drogowcy przygotowani na powrót zimowej aury – opady śniegu i minusowa temperatura będą według synoptyków towarzyszyć nam przynajmniej do końca weekendu - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie podaje, że w odpowiedzi na prognozy pogody w piątek od 6 rano w stan bezpośredniego użycia został postawiony komplet sprzętu i oddelegowano do tych obowiązków pracowników firmy wykonawczej zajmującej się letnim i zimowym utrzymaniem dróg w Częstochowie. W przypadku wystąpienia zjawisk atmosferycznych, które pogorszą jakość poruszania się po mieście, na ulice wyjedzie 21 zestawów pługo-piaskarko-solarek. W razie potrzeby do pracy zostanie użyty także pozostały sprzęt.
- W pierwszej kolejności obsłużone zostaną główne ciągi komunikacyjne na terenie miasta wraz z trasami komunikacji miejskiej. W dalszej oczyszczane są drogi o niższych kategoriach. Pamiętajmy, że wykonawca ma zgodnie z umową kilka godzin na rozpoczęcie prac od momentu ustania opadów, choć zazwyczaj prace rozpoczynają się bez zbędnej zwłoki, względnie przed ustąpieniem opadów lub – co praktykowane jest kolejny sezon – prace rozpoczynają jeszcze przed załamaniem się aury tzw. wyjazdy prewencyjne, kiedy drogi są posypywane mieszanką przed wystąpieniem oblodzenia w celu uniknięcia negatywnych skutków - całą procedurę tłumaczy Maciej Hasik, rzecznik MZD w Częstochowie.
Drogowcy przypominają, że żadne prace nie zastąpią naszego dobrego zachowania się za kierownicą czy na przejściach dla pieszych, więc należy się stosować do zasady ograniczonego zaufania i zachować szczególną ostrożność na drogach i chodnikach naszego miasta - nie tylko podczas nadchodzącego weekendu.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta