Z ostatniej chwili

Akt oskarżenia w sprawie oszustwa „na wnuczka”.

2019-06-11 15:19:46 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko Danucie S., dotyczący oszustwa „na wnuczka”.

Jak informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, w toku postępowania ustalono, że 20 listopada 2018 r. do 70-letniej mieszkanki częstochowskiej dzielnicy Trzech Wieszczów zatelefonowała osoba, podająca się za jej synową. Poinformowała kobietę, że została zatrzymana w banku przez Policję i natychmiast potrzebuje 50.000 zł, aby zostać zwolniona. Oświadczyła też, że ma zmieniony głos, gdyż ma zapalenie krtani. Pokrzywdzona odpowiedziała, że może jej pomóc, ale ma w domu tylko 45.000 zł. Potem rozmowę przejęła inna kobieta, która zaproponowała, że przyśle do jej mieszkania po pieniądze kuriera. Kobieta ta poleciła pokrzywdzonej, aby w żadnym wypadku nie rozłączała połączenia telefonicznego.

Po kilkunastu minutach do mieszkania pokrzywdzonej przybyła taksówką nieznana kobieta, która odebrała od niej 45.000 zł, przygotowane w torbie reklamowej.

W wyniku podjętych działań śledczych ustalono, że odbierającą pieniądze była 50-letnia mieszkanka Mikołowa Danuta S. Została zatrzymana przez Policję 13 grudnia 2018 r. Pokrzywdzona rozpoznała ją, a w jej telefonie ujawniono SMS-y wskazujące, że miała świadomość uczestniczenia w procederze przestępczym.

Przesłuchana przez prokuratora pod zarzutem oszustwa Danuta S. nie przyznała się do zarzucanego jej przestępstwa i wyjaśniła, że po pieniądze udała się na prośbę nieustalonego mężczyzny, który mieszka w Anglii.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanej tymczasowe aresztowanie.

Danuta S. była w przeszłości karana za spowodowanie obrażeń ciała.

Za oszustwo grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 17 lipca 2019 r.

 

Page generated in 0.0232 seconds.