Z ostatniej chwili

Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku w Mykanowie

2018-10-17 10:46:30 informacje
img

Akt oskarżenia przeciwko 30-letniemu Łukaszowi M., dotyczący spowodowania w Mykanowie wypadku drogowego, w którym zginęły 2 osoby, skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie tutejsza Prokuratura Rejonowa.
Jak informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, w toku śledztwa ustalono, że 25 października 2017 r około godz. 0.05 Łukasz M. jechał samochodem ciężarowym marki Scania z naczepą drogą krajową nr 1 od strony Warszawy w kierunku Katowic. W Mykanowie, zbliżając się do zwężenia drogi, najechał na tył samochodu marki Dacia Dokker, który następnie uderzył w samochód marki Opel Insignia. W wyniku uderzenia opel został wgnieciony pod znajdującą się przed nim naczepę ciężarową, ciągniętą przez samochód marki DAF, który uderzył następnie w samochód ciężarowy marki Volvo z naczepą.
Na skutek tego zdarzenia doszczętnie spłonęły dacia, opel i DAF. Kierujący oplem i pasażerka tego pojazdu odnieśli wielonarządowe obrażenia, w wyniku których ponieśli śmierć na miejscu. Natomiast kierujący dacią i DAF-em doznali poważnych obrażeń klatki piersiowej i głowy, które realnie zagrażały ich życiu.
W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że wszyscy uczestnicy opisanego zdarzenia drogowego byli trzeźwi.
Na podstawie opinii biegłego ds. ruchu drogowego ustalono, że przyczyną wypadku drogowego było nieprawidłowe zachowanie Łukasza M. Kierujący zespołem pojazdów, zbliżając się do niebezpiecznego miejsca - zwężenia drogi, nie zachował bowiem szczególnej ostrożności i bezpiecznej prędkości oraz bezpiecznego odstępu niezbędnego do uniknięcia zderzenia.
W śledztwie prokurator przedstawił Łukaszowi M. zarzut spowodowania wypadku drogowego, w wyniku którego dwie osoby zmarły oraz dwie osoby odniosły ciężkie obrażenia ciała. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Łukasz M. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia, które były zgodne z ustaleniami śledztwa. Przesłuchany ponownie w toku dalszego postępowania nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień.
Wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i poręczenia majątkowego w kwocie 5.000 zł.
Łukasz M. był w przeszłości karany za przestępstwo spowodowania uszczerbku na zdrowiu i groźby karalne.
Zarzucane mu przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Page generated in 0.0328 seconds.