Z ostatniej chwili

Aktywni rodzice - szczęśliwe dzieci - po raz trzeci

2019-05-07 18:36:49 informacje
img

Kolejna edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem projektu to dofinansowanie do zatrudnienia 30 niań oraz 13 nowych miejsc w żłobku „Reksio”. Pomoże to kolejnym młodym rodzicom powrócić do pracy po wychowawczej przerwie. Częstochowa zdobyła na ten cel 1,9 mln zł – czyli ogromną większość całkowitej wartości projektu - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.
„Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci” to projekt wspierający kilka grup mieszkanek i mieszkańców. Z jednej strony zachęca młode osoby do powrotu do aktywności zawodowej po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka, z drugiej – wspiera firmy, ułatwiając rodzicom powrót do pracy. Ponadto – opiekunki dzieci zyskują zatrudnienie na 12 miesięcy. Jeszcze jedną korzyścią jest poszerzanie bazy opiekuńczej w Częstochowie poprzez tworzenie nowych miejsc w Żłobku Miejskim.
– Dzięki temu pomysłowi Częstochowa dowodzi, że jest przyjazna rodzicielstwu połączonemu z samorealizacją zawodową – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Pracownice i pracowników zyskują firmy płacące podatki w naszym mieście, a rodzice mają pewność, że ich dzieci zyskują dobrą opiekę. Nowo utworzone miejsca w żłobkach także po zakończeniu projektu będą czekać na kolejne maluchy.
Pierwsza edycja projektu wystartowała w 2016 r., m.in. po sygnałach ze środowiska przedsiębiorców wskazujących na trudności, na jakie napotykają młode matki chcące wrócić do aktywności zawodowej. Powstał wtedy pomysł takiego rozszerzenia możliwości opieki nad dzieckiem do lat 3 w Częstochowie, aby wesprzeć jednocześnie rodziców u progu kariery zawodowej oraz przedsiębiorstwa zgłaszające coraz większe zapotrzebowanie na kadry.
Trzecia już odsłona przedsięwzięcia obejmuje dwa komponenty. Pierwszy to utworzenie w żłobku miejskim „Reksio” dwóch oddziałów dla łącznie 13 maluchów. Zadanie to będzie wymagać dostosowania pomieszczeń placówki i ich doposażenia. W żłobku będą prowadzone specjalistyczne zajęcia logopedyczne, a także język angielski i rytmika (2 razy w tygodniu po 30 minut). Drugi element to zapewnienie dzieciom opieki – z jednej strony w żłobku (dla 13 dzieci), a z drugiej – usług opiekuńczych niań dla 30 dzieci. Opieka nad dzieckiem w ramach projektu będzie trwać maksymalnie 12 miesięcy, a miesięczny limit dofinansowania do zatrudnienia niani to 3250 zł brutto. Tak jak poprzednio, miasto daje rodzicom możliwość wyboru opiekunek według własnego uznania, ale służy też bazą niań, z której można skorzystać.
Projekt potrwa od maja 2019 r. do listopada 2020 r Całkowita jego wartość to ponad 2 mln 200 tys. zł. Zdobyte przez miasto unijne dofinansowanie – po decyzji władz marszałkowskich – wynosi 1 mln 900 tys. zł. Nabór do projektu powinien zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach.
Równolegle rozpoczęły się prace przy przebudowie budynku Żłobka Miejskiego przy al. Armii Krajowej 66a. Inwestycja ma dostosować placówkę do obecnych standardów przeciwpożarowych. Zakres robót obejmuje m.in. wymianę podłóg i posadzek, zamontowanie ścianek działowych i sufitów podwieszanych, montaż klap dymowych na klatkach schodowych oraz wymianę kabiny windy towarowej. Wykonane będą m.in. instalacje elektryczne, teletechniczne, sanitarne i gazowe (wraz z kotłownią). Te prace mają się zakończyć do końca sierpnia przyszłego roku. Harmonogram został zaplanowany tak, aby zasadnicze roboty były prowadzone w czasie tegorocznych i przyszłorocznych wakacji (w żłobku przebywa w tym okresie znacznie mniej dzieci, a opiekę zapewni im wówczas filia przy ul. Sportowej).

 
Zdjęcie ilustrujące tekst zostało zrobione podczas spotkania przy okazji 1. edycji projektu w 2016 r.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0214 seconds.