Z ostatniej chwili

Apel o rozwagę

2019-11-08 13:02:00 informacje
img

W obecności społeczników rowerowych, funkcjonariuszy Policji i przedstawicieli dyrekcji MZDiT odbył się briefing prasowy u zbiegu al. Armii Krajowej i ul. Dekabrystów. Tematem spotkania był apel do rowerzystów i użytkowników hulajnóg o zachowania na drodze, które będą poprawiały bezpieczeństwo w ruchu drogowym zarówno ich samych, jak i pozostałych użytkowników naszej infrastruktury.  Zebrani zaapelowali o rozwagę i rozsądek zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK.

- Statystyki zdarzeń z udziałem pieszych w mieście sukcesywnie się poprawiają. W tym roku nie mieliśmy żadnego wypadku śmiertelnego. Tego nie można niestety powiedzieć o wypadkach z udziałem rowerzystów, gdzie często sami są winni tragicznych dla siebie zdarzeń. Życzymy sobie, by podobna poprawa jak w przypadku pieszych została osiągnięta przy zdarzeniach z rowerzystami. Wiele zależy od kierowców, ale równie dużo od pożądanych zachowań na drodze, o które apelujemy do rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Wystarczy być widocznym, mieć sprawny pojazd, respektować zasady bezpieczeństwa i nie łamać przepisów ruchu drogowego. Tylko tyle i aż tyle – powiedziała Marta Kaczyńska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie, Mirosław Kucia-Piekarski, podkreślił, że miasto, które zostało uznane w ubiegłym roku przez PTTK i Ministerstwo Sportu za „Gminę przyjazną rowerzystom”, wciąż zmienia się na lepsze pod względem infrastruktury dedykowanej rowerzystom w ramach programy „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. – Dzięki temu rowerzyści są coraz bardziej bezpieczni, bo infrastruktura, z której korzystają, jest coraz bardziej nowoczesna. Ale ważne jest jeszcze, by poruszając się po blisko 80 km sieci dróg rowerowych, którymi dysponuje miasto, sami użytkownicy szanowali siebie wzajemnie i mieli świadomość, że nie zawsze są dla kierowców dostatecznie widoczni, pokonując skrzyżowania z dużą prędkością – zauważył Kucia- Piekarski.

Przedstawiciel dyrekcji MZDiT zapowiedział także, że po zakończeniu trwających i zaplanowanych i inwestycji, w ciągu 2-3 kolejnych lat liczba dróg rowerowych w mieście przekroczy 100 km .

Głos podczas spotkania zabrali także społecznicy rowerowi.  – Sami rowerzyści prosili mnie, by wskazać na fakt, że część z użytkowników jednośladów generuje niebezpieczne sytuacje. Miejmy świadomość zagrożenia, które możemy sami sprokurować, poruszając się na rowerze. Pamiętajmy, że na nasz powrót z wyprawy rowerem czekają w domach rodziny. Miejmy to zawsze z tyłu głowy, kiedy przyjdzie nam ochota na lekką brawurę. Tym bardziej kiedy aura nie jest już tak sprzyjająca – podsumował. Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. polityki rowerowej i pieszej w Częstochowie.

Page generated in 0.0145 seconds.