Z ostatniej chwili

Apel prezydenta Częstochowy w związku z zaostrzeniem epidemii

2020-10-13 12:35:37 informacje
img

Ostatnie dwa tygodnie podwoiło liczbę osób zakażonych koronawirusem w Częstochowie - licząc od początku pandemii. Dlatego prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk prosi wszystkich, aby nie lekceważyć zagrożenia i stosować się do zaleceń epidemiologów.

 

Drogie Częstochowianki i Częstochowianie!

Szanowni Państwo!

 

Ostatnie tygodnie pokazują, że koronawirus właśnie teraz staje się naprawdę groźny, jeżeli chodzi o skalę zakażeń. Wbrew formułowanym jakiś czas temu optymistycznym zapewnieniom rządzących, że sytuacja jest już opanowana, najpierw wrzesień, a później październik przyniosły gwałtowny wzrost zachorowań w całym kraju.

Zwiększa się też liczba zakażonych w Częstochowie. Ostatnie dwa tygodnie to podwojenie ogólnej liczby przypadków Covid-19 w naszym mieście. W najbliższym czasie zapewne przekroczymy w Częstochowie liczbę 1000 zakażeń od początku pandemii oraz pół tysiąca aktualnie zakażonych. Jednocześnie hospitalizowanych z powodu koronawirusa jest już ponad pół setki częstochowianek i częstochowian.

Dlatego – bardzo proszę – nie lekceważcie zagrożenia, uważajcie i dbajcie o siebie oraz innych!

Zakrywanie ust i nosa ma służyć nie tylko Waszemu bezpieczeństwu, ale także bezpieczeństwu osoby, która jest obok Was. Wiele osób zakażonych nie ma objawów albo te objawy są znikome, nie wie więc, że może być źródłem rozprzestrzeniania się wirusa. Eksperci twierdzą, że maseczka może to w dużym stopniu powstrzymać. Pamiętajmy też, ze osoby z obniżoną odpornością, przewlekle chore, starsze, a więc takie, które stanowią sporą część każdej społeczności, są szczególnie narażone na ciężką postać Covid-19.

Tymczasem polski system ochrony zdrowia, który i bez pandemii wymaga usprawniających  zmian oraz doinwestowania, obecnie - mimo starań wielu oddanych pracowników służby zdrowia – może stać się mocno niewydolny. Oznaki problemów, na które zwracamy uwagę rządzących, związane m.in. z miejscami izolowanymi w szpitalach, są już niestety – przy obecnym wzroście zakażeń – mocno widoczne.

Od soboty cały kraj znalazł się w żółtej strefie, z wyjątkiem tych powiatów i miast, które są w strefie czerwonej.  Żeby nie objęły nas większe obostrzenia, stosujmy się do tych aktualnie obowiązujących. Zakrywajmy usta i nos, zachowujmy dystans, myjmy lub dezynfekujmy ręce, kiedy tylko jest taka możliwość. Tylko nasza zbiorowa odpowiedzialność może uchronić nas od najgorszego scenariusza obecnej epidemii.

Wiem, że wszyscy mamy już dość tej sytuacji. Niestety nasza wiedza jest wciąż niewystarczająca, by skutecznie i szybko wyeliminować zagrożenie nowym wirusem z naszego codziennego życia. Wszyscy chcielibyśmy bez obaw chodzić do pracy, robić zakupy, posyłać nasze dzieci do szkół, przedszkoli i żłobków, iść do restauracji, teatru, kina, na koncert i na siłownię, bezstresowo spotykać się z przyjaciółmi i rodziną. Niestety wygląda na to, że epidemia jeszcze trochę potrwa, a my będziemy musieli znosić ograniczenia.

Pozostaje nam więc – dla własnego i wspólnego dobra - stosować́ się do zaleceń epidemiologów oraz regulacji wprowadzanych przez władze państwowe.

Miejmy nadzieję, że w nieodległej przyszłości zagrożenie jednak minie i wrócimy do normalnego życia, w pełni ciesząc się osobistą wolnością oraz kontaktem z bliskimi. Póki co - dbajmy o siebie i starajmy się być dla siebie, w tym trudnym czasie, życzliwi!

 

Krzysztof Matyjaszczyk
Prezydent Miasta Częstochowy

Page generated in 0.0137 seconds.