Z ostatniej chwili

Atrakcje placu przy ul. Perepeczki

2019-03-29 13:48:40 informacje
img

Park linowy dla dzieci i tor przeszkód dla młodych rowerzystów to atrakcje placu przy ul. Perepeczki. Powstało tu też 48 miejsc, o które poszerzona będzie strefa parkowania. Zagospodarowanie terenu przy przedłużeniu ul. Racławickiej kosztowało 1,6 mln zł - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

 

Odnowiony, świeżo przeobrażony teren znajduje się w samym centrum miasta, choć także nieco na uboczu – w pewnym oddaleniu od najruchliwszych arterii. Jest dobrze skomunikowany i oświetlony. –  To kolejne miejsce w centrum miasta, w którym można wypocząć. Efektem inwestycji jest także sensowne uporządkowanie miejskiej przestrzeni i kwestii związanych z parkowaniem – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Łącznie z wcześniejszą budową nowego połączenia cały kwartał udało się zagospodarować kosztem ok. 4,6 mln zł.   

Zakres obecnego zadania objął budowę placu zabaw, parku linowego oraz 48 miejsc parkingowych (w tym trzech dla niepełnosprawnych). Powstała mała architektura – stojaki, ławki, kosze na śmieci – oraz tzw. pump track, czyli rodzaj toru przeszkód umożliwiającego zwłaszcza dzieciom i młodzieży ciekawe i nietypowe testowanie umiejętności jazdy na rowerze. Ten element zostaje udostępniony u progu drugiego sezonu Częstochowskiego Roweru Miejskiego, którego inauguracja przewidziana jest na 1 kwietnia. 

Zagospodarowanie ul. Perepeczki wpisuje się w miejską akcję porządkowania problemu parkowania w centrum miasta. Chodzi zarówno o zmianę obyczajów kierowców, jak i zmniejszenie deficytów miejsc parkingowych. 48 nowych miejsc z pewnością poprawi sytuację, jednocześnie nie wpływając negatywnie na inne funkcje tej przestrzeni. Wkrótce przy ul. Perepeczki powinien pojawić się dodatkowy parkomat (opłaty dotyczyć będą godzin od 9.00 do 17.00, od poniedziałku do piątku).

Koszt prace zamknął się kwotą ok. 1,6 mln zł. Zdecydowana większość robót budowlanych była gotowa jeszcze przed zimą. Ostateczny finał mógł nastąpić jednak dopiero na początku wiosny ze względu na konieczność ułożenia ostatniej warstwy specjalnej powierzchni z tworzywa, co wymagało cieplejszej i bezdeszczowej aury. Zrealizowana w 2017 drogowa inwestycja, która połączyła ulice Racławicką i Staszica, kosztowała ok. 3 mln zł. Powstała wtedy nowa jezdnia, ciągi pieszo-rowerowe i parkingi.

Na spotkaniu podsumowującym inwestycję, obok prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, konsultanta ds. infrastruktury rowerowej Łukasza Kota oraz wykonawców z Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego, obecny był m.in. zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Drób i Transportu Mirosław Kucia-Piekarski oraz kierownik Wydziału Strefy Parkowania MZDiT Michał Lewandowski.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0339 seconds.