Z ostatniej chwili

Będą do obejrzenia także w Częstochowie

2020-01-17 10:54:47 informacje
img

Sprowadziliśmy do Warszawy rzeźby Samuela Willenberga - żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika buntu w niemieckim obozie zagłady w Treblince, a także powstańca warszawskiego - informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej ma nie tylko uczcić ofiary Holokaustu, ale także przypomnieć losy autora, polskiego Żyda i wiernego obywatela II Rzeczypospolitej, którego misją było umacnianie więzi polsko-żydowskich.

Samuel Willenberg pochodził z Częstochowy, do obozu w Treblince trafił podczas II wojny światowej, był ostatnim żyjącym świadkiem niemieckiej zbrodni w tym obozie zagłady. Po wojnie odwiedzał rodzinne miasto, zmarł w 1916 r.

Na wystawę, która będzie pokazywana w Warszawie, złoży się 15 rzeźb. Od 29 stycznia 2020 będzie można je obejrzeć w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Póżniej trafi do innych miast, pod koniec roku - także do Częstochowy. 

Na zdjęciu: Samuel Willenberg (z prawej) w rozmowie z Zygmuntem Rolatem podczas częstochowskich uroczystości  przy Pomniku Ofiar Getta w 2012 r. 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0161 seconds.