Z ostatniej chwili

Będzie można oddać krew

2020-09-10 13:37:11 informacje
img

W piątek 11 września będzie można oddać krew. Dwie mobilne stacje poboru będą stały od godz. 9.00 do 17.00 na placu Biegańskiego - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Organizatorem akcji w ramach projektu „Pomagamy Dbamy Gramy” jest Ambasada Dobroczynności wraz z partnerem - Zarządem Terenowym NSZZP Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Patronat nad nią objął Prezydent Miasta Częstochowy.

Nie ma cenniejszego podarunku od tego, który można przekazać bez ponoszenia kosztów – to krew, która ratuje życie.

Oddając jedną jednostkę krwi, ratujesz życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa alarmuje, że zapasy krwi są na wyczerpaniu. Kończący się sezon urlopowy to zazwyczaj czas wzmożonego ruchu na drogach, a także wzrostu liczby wypadków. Krew będzie potrzebna także przy realizacji zabiegów planowych, które po przerwie spowodowanej lockdownem wracają na sale operacyjne.

Trwająca obecnie pandemia zniechęca lub uniemożliwia wielu krwiodawcom oddanie krwi. Ważnym elementem kwalifikacyjnym do jej oddania jest kwestia pobytu w krajach lub regionach, które mogą być objęte stałą lub czasową kwarantanną. Szczegóły warto sprawdzić na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Osoby, które miały kontakt z zakażonymi lub chociażby z osobami przebywającymi na kwarantannie, nie mogą oddawać krwi przez kolejne dwa tygodnie.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Nie można też mieć żadnych przeciwwskazań do oddawania krwi.

Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym, że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

 

WAŻNE:

Krew może oddać:

-osoba zdrowa w wieku 18-65 lat

-osoba, która waży powyżej 50 kg

Przed oddaniem krwi:

-należy zjeść lekkostrawny posiłek oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu,

-nie można spożywać alkoholu ani innych substancji zmieniających nastrój,

-należy ograniczyć palenie papierosów.

Liczy się każda kropla!

Koniecznie zabierz DOWÓD OSOBISTY!

Page generated in 0.015 seconds.