Z ostatniej chwili

Bezpiecznie na drodze w Częstochowie

2022-09-19 00:23:50 informacje
img

W ramach kampanii „Bezpiecznie na drodze w Częstochowie” m.in. kierowcy popełniający wykroczenia będą mogli wybrać między mandatem a „pracą” w służbach ratunkowych - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
To 5. edycja tej miejskiej kampanii społecznej. W dniach 16-22 września zaplanowano m.in.:
- patrole prewencyjne policji i Straży Miejskiej – akcję informacyjną dotyczącą prawidłowego i bezpiecznego korzystania ze ścieżek rowerowych,
- akcję informacyjną na temat bezpiecznego poruszania się niechronionego uczestnika ruchu drogowego, mającą przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków z udziałem rowerzystów i użytkowników hulajnóg,
- kontrole stanu trzeźwości kierujących pojazdami, prowadzone przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, połączone z przekazywaniem podstawowych informacji o szkodliwości alkoholu i innych środków psychoaktywnych dla użytkowników dróg,
- rozmowy przedstawicieli Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i funkcjonariuszy Policji z mieszkańcami Częstochowy na temat bezpieczeństwa na drodze oraz możliwości uzyskania pomocy i wsparcia.
Ponadto zostaną zrealizowane:
- spotkania tematyczne z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli, prowadzone w szkołach przez policjantów,
- porady na temat możliwości skorzystania z pomocy w przypadku problemów z uzależnieniem i przemocą.
Dodatkowo – z inicjatywy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – kierowcy „przyłapani” na wykroczeniach w ruchu drogowym będą mieli do wyboru: zapłacić mandat albo wziąć udział w eksperymencie polegającym na wcieleniu się w pracowników służb, które zwykle pracują na miejscu wypadku. W wyznaczonym miejscu, obok policjantów, pojawią się więc strażacy i ratownicy medyczni oraz karawan pogrzebowy. Kierowca, który wybierze zadanie, będzie brał udział w pozorowanej akcji ratunkowej. Ubrany w strój strażaka będzie musiał m.in. w symulowanej sytuacji ugasić ogień, wynieść poszkodowanego z płonącego samochodu, udzielić pierwszej pomocy, która – niestety –  zakończy się śmiercią osoby poszkodowanej. Na koniec wspólnie z pracownikiem zakładu pogrzebowego kierowca włoży ciało do karawanu.
Taki pomysł jako element kampanii ma uzmysłowić kierującym zagrożenie związane z lekceważeniem przepisów ruchu drogowego, a także trudów pracy służb pracujących na miejscu wypadku drogowego.
Kampania realizowana jest łącznie z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu.
Organizatorem kampanii jest Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych; współorganizatorami – Komenda Miejska Policji w Częstochowie, Straż Miejska, Ośrodek Pomocy Osobom z Problemem Alkoholowym, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. 
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta 

Page generated in 0.0159 seconds.