Z ostatniej chwili

Bezpieczniejsi na drogach

2019-11-06 13:36:32 informacje
img

W Częstochowie piesi są w tym roku bezpieczniejsi niż w innych miastach, a zdarzeń z ich udziałem jest mniej niż w latach ubiegłych. To m.in. efekt wspólnych działań MZDiT (w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”) i częstochowskiej policji - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Statystyki wskazują na poprawę sytuacji pieszych na drogach w Częstochowie. Dzieje się tak dzięki realizacji miejskich inwestycji poprawiających ich komfort i bezpieczeństwo, a także w efekcie działań prewencyjnych częstochowskiej Policji oraz współpracy jej funkcjonariuszy z Miejskim Zarządem Dróg i Transport.

- Początek listopada to czas, kiedy chcemy zaapelować do kierowców i pieszych o jeszcze większą rozwagę. Jesienna słota i szybciej zapadający zmierzch nie będą nam pomagały w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i chodnikach. Dlatego przestrzegajmy przepisów, przechodźmy przez jezdnię w miejscach wyznaczonych i używajmy odblasków, by statystyka, za którą stoi ludzkie życie, dalej w naszym mieście była tak pozytywna – zaapelowała Marta Kaczyńska, aspirant sztabowa z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie podczas wspólnego spotkania przedstawicieli MZDiT i policji przy przejściu dla pieszych przez ul. Dekabrystów. Tam właśnie - na wysokości ul. Księżycowej - powstaje tzw. azyl dla pieszych, który ułatwi im bezpieczne przekraczanie drogi.

Statystyki policyjne wskazują, że w Częstochowie piesi są bezpieczniejsi niż w innych miastach, bo w 2019 r. - do początku listopada - żaden pieszy nie zginął na częstochowskich drogach.

Trudniej byłoby mówić o poprawie sytuacji pieszych, gdyby nie konkretne inwestycje drogowe realizowane  w różnych dzielnicach w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. To m.in. budowanie wyniesionych skrzyżowań (już funkcjonujące przy ul. Małopolskiej czy budowane przy ulicach Łódzkiej i Artyleryjskiej), instalacja progów zwalniających (kolejne powstaną do końca roku przy Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Ludowej), budowa progów wyspowych (do końca roku powstanie taki w obrębie skrzyżowania ulic: Słowackiego, Korczaka i al. Bohaterów Monte Cassino), budowa bezpiecznych przejść z azylami (jak to przy ul. Księżycowej) czy budowa przejść z sygnalizacją z radarami (np. ul. Michałowskiego).

Pomimo konieczności drastycznego ograniczania realizacji zadań bieżących i inwestycji spowodowanych dodatkowymi obciążeniami dla budżetu miasta – mniejszymi dochodami i większymi wydatkami, które są efektem decyzji większości parlamentarnej i polityki rządu - priorytetem dla częstochowskiego samorządu jest bezpieczeństwo, także pieszych uczestników ruchu drogowego. Istotne pozostaje odtwarzanie oznakowania poziomego przy przejściach dla pieszych przy jednoczesnym wprowadzaniu rozwiązań ukierunkowanych na uspokojenie ruchu samochodowego, które mają także wpływ na komfort pieszych. To m.in. liczniki czasu zmiany świateł przy kolejnych pięciu skrzyżowaniach w mieście, funkcjonująca już sygnalizacja świetlna przy skrzyżowaniu Kopernika-Śląska, sygnalizacja przy ul. Rydza-Śmigłego-Jagiellońska (w porozumieniu z prywatnym inwestorem) czy rondo budowane w ramach powstającego węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Stradom przy ul. Pułaskiego. Także inwestycje oświetleniowe poprawiają bezpieczeństwo pieszych, choćby takie, jak realizowane w tym roku doświetlenie ciągu pieszego oraz jezdni przy ul. Królewskiej na Stradomiu.

MZDiT niezmiennie apeluje o ostrożność i uwagę na drogach.

Page generated in 0.0166 seconds.