Z ostatniej chwili

Budki lęgowe dla ptaków

2020-12-07 12:16:16 informacje
img

Blisko 140 nowych budek lęgowych dla ptaków pojawiło w częstochowskich parkach i na terenach zieleni miejskiej. To efekt realizacji zadań zgłoszonych w Budżecie Obywatelskim. Od grudnia rozpoczęło się też zimowe dokarmianie ptaków - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W ostatnim okresie Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta zlecił w ramach realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego montaż 139 budek dla ptaków, w tym 81 sztuk dla mniejszych ptaków (np. sikor) i 58 – dla większych (np. szpaków). Budki zamontowano na terenach miejskiej zieleni, w lokalizacjach wskazanych przez ornitologa.

Budki lęgowe dla ptaków zawisły w dzielnicach: Częstochówka–Parkitka, Podjasnogórskiej, Stare Miasto oraz Śródmieście. Koszt prac wyniósł 6,5 tys. zł.

W centrum miasta nowe budki pojawiły się w pasażu środkowym III Alei, przy ul. Kossak-Szczuckiej, pl. Biegańskiego, ul. Żwirki i Wigury, na skwerze przy al. Kościuszki oraz na pasie zieleni rozdzielającym al. Jana Pawła II - na odcinku od ul. św. Jana do ul. Popiełuszki. Sporo budek lęgowych zawisło np. też na drzewach przy ulicach Bialskiej i Okulickiego (na terenie miejskiego parku przy osiedlu Parkitka).

W przyszłym roku pojawią się w mieście kolejne domki dla ptaków, bo kolejne inicjatywy powieszenia budek lęgowych w kilku dzielnicach zyskały uznanie w czasie głosowania nad Budżetem Obywatelskim na 2021 r.

Z początkiem grudnia Wydział Ochrony Środowiska rozpoczął też zimowe dokarmianie ptaków. Podobnie jak w poprzednich latach ustawiono w tym celu 3 karmniki, z czego 2 są usytuowane w parkach podjasnogórskich, a 1 przy Promenadzie Niemena. Przy każdym  karmniku pojawiła się również tabliczka zawierająca podstawowe informacje na temat dokarmiania ptaków. Obsługa karmników polega na uzupełnianiu karmy 2 razy w tygodniu oraz usuwaniu ewentualnych uszkodzeń. Ptaki dokarmiane są odpowiednimi dla większości gatunków nasionami, głównie słonecznika. Dokarmianie będzie prowadzone do końca marca 2021 r. (koszt akcji to 2,3 tys. zł).

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0156 seconds.