Z ostatniej chwili

Certyfikacja koni przeznaczonych do służby w Policji

2019-11-18 15:17:45 informacje
img

Konie służbowe z chorzowskiej i częstochowskiej jednostki przeszły w miniony czwartek egzamin sprawdzający ich umiejętności. Pokonując przeszkody, musiały się wykazać posłuszeństwem i odwagą. Pięć wierzchowców zaliczyło wszystkie zadania, jakim zostały poddane. Następnie policjanci z zespołu konnego wspólnie doskonalili swoje umiejętności w zakresie przywracania ładu i porządku publicznego w trakcie zabezpieczania imprez masowych, a zwłaszcza rozgrywek piłkarskich - informuje częstochowska Policja.

Dużą sztuką jest panowanie nad koniem w niecodziennych dla tych zwierząt warunkach – przy huku petard, w dymie, zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu.

Atestacja jest sprawdzianem dla koni, podczas którego muszą wykazać się odwagą oraz posłuszeństwem i wykonać wszystkie polecenia jeźdźców. Policjanci oraz ich podopieczni przeszli test sprawności użytkowej, pokonując różne przeszkody. Wszystko to przy odgłosie wystrzałów. Certyfikacja, którą rumaki przeszły pozytywnie, przebiegła pod okiem koordynatora z komendy głównej i wojewódzkiej w Katowicach.

W czwartek na terenie obiektu, gdzie mieści się siedziba częstochowskiego zespołu konnego, odbyły się również ćwiczenia, w których uczestniczyli policjanci i ich wierzchowce z Chorzowa i Częstochowy, a także mundurowi z nieetatowego pododdziału prewencji policji. Funkcjonariusze przećwiczyli tworzenie szyków policyjnych w sytuacji zagrożenia porządku publicznego oraz podczas działań pododdziałów zwartych, a także doskonalili umiejętności panowania nad wierzchowcami. Ćwiczenia odbywały się w pełnym umundurowaniu oraz z kompletnym ekwipunkiem ochronnym, aby w pełni odwzorować realizm działań.

Cykliczne szkolenia mają na celu doskonalenie umiejętności współdziałania policjantów pododdziału zwartego oraz policyjnych jeźdźców.

Fot. Irena Skowrońska-Gondek / materiały częstochowskiej Policji

 

Page generated in 0.0131 seconds.