Z ostatniej chwili

Czas „Jaguara”

2021-06-25 12:13:13 informacje
img

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Stowarzyszenie Ziemi Częstochowskiej „Solidarność i Niezawisłość” organizują konferencję popularnonaukową Czas „Jaguara". Konspiracyjne Wojsko Polskie po aresztowaniu „Warszyca”. Wydarzenie odbędzie we wtorek 29 czerwca o godz. 17.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie (al. NMP 52).  

Konferencja ma spopularyzować wiedzę na temat mniej znanych lub całkowicie zapomnianych bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego walczących w regionie częstochowskim po 1945 r. Jest także wprowadzeniem do obchodów 75. rocznicy śmierci „Jaguara” i jego żołnierzy, które odbędą się 26 sierpnia w Borze Zapilskim koło Częstochowy – informuje Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN Katowice. 

Konferencji towarzyszyć będzie promocja plakatu poświęconego Stanisławowi Lisieckiemu „Jaguarowi" wydanemu przez katowicki oddział IPN.

Wydarzenie patronatem honorowym objęła Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Program:

  • 17.00 – Powitanie gości.
  • 17.20 – Prezentacja plakatu IPN poświęconego kpt. Stanisławowi Lisieckiemu „Jaguarowi".
  • 17.30 – dr Krzysztof Walaszczyk – Konspiracyjne Wojsko Polskie w latach 1945-1946.
  • 17.40 – Adam Kurus – Kpt. Stanisław Lisiecki „Jaguar”.
  • 18.10 – Prezentacja archiwalnego materiału filmowego TVP
  • 18.40 – Panel dyskusyjny

Ppor. Stanisław Lisiecki ps. „Jaguar” (1908 - 1946), żołnierz niezłomny, podoficer Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódca oddziału szturmowego Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Urodził się 19 kwietnia 1908 r. we wsi Długi Kąt. W latach 1929 - 1931 odbył służbę w 7 Pułku Artylerii Lekkiej w Częstochowie, tu ukończył szkołę podoficerską artylerii, otrzymując stopień kaprala rezerwy. W sierpniu 1939 r. zmobilizowany w stopniu plutonowego rezerwy do Wojska Polskiego.

W czasie okupacji niemieckiej od 1941 r. działał w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. Pełnił m.in. funkcję zastępcy dowódcy oddziału partyzanckiego AK dowodzonego przez ppor. J. Janika „Anioła”, awansując do stopnia starszego sierżanta.

Jesienią 1945 r. został zaprzysiężony na członka Konspiracyjnego Wojska Polskiego, współtworząc siatkę wywiadowczą Komendy Powiatowej KWP (zbierał informacje jako funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej). W czerwcu 1946 r. został mianowany zastępcą dowódcy Oddziału Partyzanckiego SOS kpt. H. Glapińskiego „Klingi”.

Zdekonspirowany przez Urząd Bezpieczeństwa dołączył do leśnej partyzantki. Został dowódcą oddziału szturmowego KWP, który przeprowadził szereg akcji bojowych na terenie ówczesnego powiatu częstochowskiego i lublinieckiego. Poległ 26 sierpnia 1946 r. w obławie zorganizowanej przez siły Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, UB i MO w Borze Zapilskim. W 2020 r. został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.

Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona)!

Page generated in 0.0174 seconds.