Z ostatniej chwili

Czepkowanie

2019-05-13 12:27:53 informacje
img

Ceremonia czepkowania studentów I roku pielęgniarstwa połączona z uroczystością przekazania Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich odbędzie się we wtorek 14 maja o godz. 10.00 w auli nr 22 w budynku Uniwersytetu im. Jana Długosza, który mieści się przy al. Armii Krajowej 13/15.

W programie:

1. Powitanie gości,

2. Uroczyste czepkowanie studentów I roku pielęgniarstwa

3. Uroczyste otwarcie Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza kształci studentów pielęgniarstwa od roku akademickiego 2017/2018 (od dwóch lat). Są to studia I stopnia (stacjonarne). 

W tegorocznym czepkowaniu udział weźmie ponad 40 studentów I roku. Łącznie na kierunku (prowadzonym przez Wydział Matematyczno-Przyrodniczy) kształci się ok. 90 studentów i studentek. Studia cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Częstochowy i regionu. Czepkowanie na Uczelni odbędzie się po raz drugi - informuje Marek Makowski z Biura Promocji Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza.

Uczelnia od kilki lat kształci studentów również na innych kierunkach medycznych. Wśród nich należy wymienić: dietetykę, fizjoterapię i kosmetologię.

Czepkowanie – to uroczystość, podczas której osoby studiujące pielęgniarstwo oraz położnictwo (dawniej również uczennice II klasy liceum medycznego) otrzymują białe czepki i symbolicznie dołączają do grona pielęgniarek. Podczas uroczystości wykonywany jest m.in. hymn pielęgniarek oraz składane uroczyste ślubowanie. Do czasu czepkowania studenci nie podejmują praktyki zawodowej. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanego zawodu, który dawniej nosiły przyszłe pielęgniarki podczas zajęć praktycznych.

 

Hymn Pielęgniarek

„W świat niesiemy swe serce gorące.
Najpiękniejszą głosimy ideę
Aby ludziom dać pokój i słońce
By cierpiącym powrócić nadzieję”

Page generated in 0.0217 seconds.