Z ostatniej chwili

Częstochowa alternatywą dla sektora BSS

2020-06-19 15:34:34 informacje
img

Nowoczesne powierzchnie biurowe w większości ulokowane są w największych polskich aglomeracjach, ale firmy coraz częściej szukają biur także w innych miastach, w tym i na terenie województwa śląskiego. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield przygotowała raport dotyczący alternatywnych lokalizacji dla najemców z sektora BSS w Polsce, prezentujący także Częstochowę - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W raporcie „Rynek biurowy w Polsce – alternatywne lokalizacje dla najemców z sektora BSS” firma Cushman & Wakefield przeanalizowała Częstochowę m.in. pod kątem dostępności powierzchni biurowej, wysokości czynszów czy wskaźnika pustostanów. Eksperci przedstawili także dane związane z demografią, edukacją oraz gospodarką.

* Jak wygląda rynek powierzchni biurowej w Częstochowie?

Z raportu wynika, że w mieście całkowite zasoby powierzchni biurowej to 33,6 tys. m kw., z czego dostępne jest 1,6 tys. m kw. W budowie znajduje się obecnie 6.5 tys. m kw. w trzech projektach, a w planach jest jeszcze dodatkowo 16,9 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Stawki czynszu wahają się między 35-45 zł za m kw. miesięcznie.

- Dzięki uldze podatkowej dla deweloperów przybywa powierzchni biurowych w klasie A i B+, szybko rośnie liczba powierzchni logistycznych. Miasto wybuduje czwarty oddział Parku Technologicznego. W planach zagospodarowania 550 hektarów na terenie miasta przeznaczono na działalność produkcyjną i tyle samo na usługową. Miasto posiada też trzy lokalizacje nieruchomości w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy węzłach autostradowych i DK1 – mówi Anna Mielczarek, Centrum Obsługi Inwestora.

Według danych z raportu ABSL w Częstochowie w sektorze BPO/SSC zatrudnionych jest do 3,5 tys. osób.

- Inwestorzy zrozumieli już, że Częstochowa jest nie tylko rozpoznawalna, ale także ma rozwinięte zaplecze akademickie i dogodną lokalizację, dlatego też w mieście pojawiają się kolejne inwestycje. Budynki te znajdują się przeważnie w centrum miasta lub przy ulicach z dogodnym dojazdem. Są to głównie kameralne obiekty do 4000 m kw. klasy B – mówi Agata Jaśniak, Negotiator, Cushman & Wakefield.

* Częstochowa przyciąga inwestorów

Jednak jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, Częstochowa przyciąga także ze względu na zasoby wykwalifikowanej kadry, jakość życia czy dogodne warunki inwestycyjne.

- Częstochowa to miasto z tradycjami przemysłowymi sięgającymi XIV w. Jeżeli w ślad za tradycjami idą wysoka kultura pracy, elastyczny i otwarty na innowacyjny sposób myślenia samorząd, może to przynieść jedynie korzyści dla inwestora. Innowacyjność w Częstochowie ma zdecydowanie ludzką twarz i dotyczy głównie innowacji społecznych. Miasto szczyci się przede wszystkim skutecznym szkoleniem kadr na potrzeby przemysłu i biznesu. Szkoły techniczne i branżowe w mieście profilowane są pod kątem wymagań firm i we współpracy z nimi – dodaje Anna Mielczarek.

* Polska liderem regionu sektora usług wspólnych

Eksperci firmy prognozują, że miasta regionalne będą przyciągać do siebie nowych najemców. Ich liczba będzie zależała m.in. od zasobu powierzchni biurowych, dostępu do wykwalifikowanych pracowników i oferty wsparcia działań proinwestycyjnych przez władze poszczególnych miast.

- W najbliższych latach będziemy mogli dalej obserwować wzrost branży usług wspólnych, która w opinii Cushman & Wakefield przyspieszy wraz z przejściem większości rozwiniętych gospodarek w fazę spowolnienia lub recesji spowodowanej wybuchem światowej pandemii. Polska, która jest liderem regionu w zakresie obsługi sektora usług wspólnych, powinna utrzymać swoją pozycję jako pożądana lokalizacja dla firm szukających oszczędności poprzez przeniesienie części swoich procesów do tańszych lokalizacji – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Cushman & Wakefield.

- Katowice, jako stolica województwa śląskiego, dla wielu inwestorów była dotychczas oczywistym wyborem siedziby lub oddziału firmy w ostatnich latach. Wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów skłoniło inwestorów do poszukiwań talentów również w mniejszych miejscowościach. Miasta takie jak Częstochowa czy Bielsko-Biała mają duże szanse na wzrost i przyciągnięcie kolejnych inwestorów. Już nie tylko zwolnienia z podatku od nieruchomości czy ulgi w podatku dochodowym wpłyną na rozwój mniejszych miast. Istotna jest realizacja nowoczesnych kompleksów biurowych dających komfort pracy równy tym znanym z Warszawy, Krakowa czy Katowic – mówi  Tomasz Dyba, Senior Negotiator, Cushman & Wakefield.

*

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 53 tysiące pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2019 roku jej przychody wyniosły 8,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą: zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne.

 

Możliwość pobrania pełnej wersji raportu pod linkiem: 

https://info.cushmanwakefield.com/l/263412/2020-06-01/2ntywf

 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0153 seconds.