Z ostatniej chwili

Częstochowa na Kresach - o Kresach w Częstochowie

2019-10-15 12:29:27 informacje
img

10 października w kilku miejskich szkołach wspominano wybitne Polki i Polaków, którzy kiedyś żyli i działali na Kresach. Oprócz spotkań edukacyjnych na młodzież czekały też… warsztaty malowania T-shirtów poświęconych Kresowianom - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Już o godz. 9.00 w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych odbyło się spotkanie z Józefem Porzeckim – historykiem, krajoznawcą i działaczem społecznym na Białorusi. Józef Porzecki to długoletni wiceprezes Związku Polaków na Białorusi,  autor wielu inicjatyw społecznych, a także twórca i prezes Społecznego Komitetu Ochrony Miejsc Polskiej Pamięci Narodowej, zajmującego się upamiętnianiem, renowacją i ocalaniem od zapomnienia miejsc spoczynku polskich żołnierzy i osób zasłużonych. Gość szkoły mówił o Polakach z Grodzieńszczyzny oraz omówił działania związane z obroną tamtych ziem przed agresją Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.

Z kolei w Szkole Podstawowej nr 14 im. H. Sienkiewicza zorganizowano warsztaty malowania koszulek, poświęcone Polkom i Polakom z Kresów – tym znanym i tym nieznanym.

Salę sesyjną UM Częstochowy odwiedziła natomiast Katarzyna Węglicka – autorka, która opowiadała licznie zgromadzonej młodzieży o wyjątkowych miejscach na Wschodzie oraz ludziach związanych z Kresami.

Organizatorami wydarzeń były: Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych, Zespół Szkół im. J. Kochanowskiego, Szkoła Podstawowa nr 14 im. H. Sienkiewicza, a także Towarzystwo Patriotyczne Kresy, Wspólnota Polska Oddział w Częstochowie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich  oraz Urząd Miasta.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0209 seconds.