Z ostatniej chwili

Częstochowa odnawia groby żołnierzy 7 Dywizji Piechoty

2020-10-06 15:32:37 informacje
img

Zakończył się drugi etap remontu kwatery poległych w czasie kampanii wrześniowej żołnierzy 7 Dywizji Piechoty. Aby sukcesywnie odnawiać to miejsce pamięci, miasto korzysta z funduszy wojewódzkich - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta. 

Kompleksowe prace polegały m.in. na budowie wyeksponowanej strefy wejściowej z nową  tablicą główną i wykonaniu granitowego obramowania kwatery. Zniszczone betonowe krzyże i 3 tablice zbiorowe z nazwiskami poległych zamieniono na nowe, granitowe. Przebudowano także alejki i założono nową zieleń. Projekt remontu powstał dwa lata temu w pracowni „Tim Architekci –  T. Borowiecki, M. Małasiewicz”.  

Prace rozpoczęto w zeszłym roku od wykonania strefy wejściowej, która ma zwracać uwagę na wcześniej mało widoczną, zwróconą tyłem i bokiem do głównych alejek, kwaterę grobów żołnierzy 7 Dywizji Piechoty. Na wybrukowanym granitową kostką placyku usytuowana została tablica z ażurowym krzyżem i napisem „Groby wojenne żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r.”.

W tym roku wymieniono ramę jednej z mogił zbiorowych i umieszczono w jej obrębie tablicę z nazwiskami poległych. Na nowej, granitowej ramie zamontowano 14 krzyży – również wykonanych z granitu.

Remont kwatery realizowany jest z dotacji Wojewody Śląskiego. Całość prac szacowana jest na nieomal 408 tys. zł. Środki wydatkowane na ten cel dotychczas (w latach 2018-2020) wyniosły  prawie 147 tys. zł.

 

Na zdjęciu: groby żołnierzy 7 Dywizji Piechoty na Cmentarzu Kule w dzień rocznicy zakończenia II wojny światowej 8 maja 2020 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0161 seconds.