Z ostatniej chwili

Częstochowa partnerem „Czytaj pl” – darmowe e-booki i audiobooki przez cały listopad

2021-11-02 15:13:49 informacje
img

Wśród dostępnych w aplikacji Woblink 12 tytułów są m.in. zbiory reportaży, kryminały, a także biografia Stanisława Lema, napisana przez jego syna. Aż 10 książek przygotowano w formie audiobooków – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Akcja „Czytaj PL” umożliwia bezpłatne pobieranie e-booków i audiobooków. Promuje czytelnictwo na łamach serwisów literackich online i w mediach społecznościowych, choć zachęty do czytania mają się też pojawiać w przestrzeni uczestniczących w akcji 31 miast partnerskich – wśród których po raz kolejny znalazła się Częstochowa. Hasło tegorocznej edycji – „Akcja nie z tej ziemi” – nawiązuje trochę do ciągle trwającej setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, a trochę do faktu, że – jak zapewniają organizatorzy – proponowane tym razem lektury są… nieziemsko wciągające.
Udział w akcji jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki „Czytaj PL”. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów. 

Jak podkreślają organizatorzy, po raz pierwszy z akcji będą mogli skorzystać nie tylko użytkownicy smartfonów i tabletów, ale również czytników (jak Kindle™ czy inkBOOK). E-booki będzie można czytać na urządzeniach inkBOOK po pobraniu specjalnie przygotowanej aplikacji Woblink bezpośrednio na czytniku. Użytkownicy Kindle™ z kolei będą proszeni o synchronizację czytnika z kontem Woblink, przy użyciu aplikacji Woblink na komputery PC.

Wśród 12 tytułów – dostępnych za darmo w formie e-booków i audiobooków przez cały listopad – znalazły się aż 4 reportaże. Są to: „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczyk (autorka dostała za nie Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza), „Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa (w 2014 r. nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego), rozmowy o chorobach współczesnego świata pod tytułem „Chwilowa anomalia” Tomasza Michniewicza oraz „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” pod redakcją Beaty Szady – czyli pierwsza w Polsce antologia reportażu z Ameryki Południowej. 

Kryminał reprezentują dwie pozycje – „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch i „Żałobnica” Roberta Małeckiego. 

Ściśle nawiązując do tegorocznego hasła, organizatorzy zapraszają też do literackich podróży na inne planety  – poprzez lekturę „Per aspera ad astra” Roberta J. Szmidta oraz „Nie ma tego złego” Marcina Mortki. Do świata fascynującej natury przenosi z kolei „Formikarium” Kornela Filipowicza, a historię o miłości mamy w „Srebrnej łyżeczce” Magdaleny Witkiewicz.  

Szczególne miejsce wśród udostępnianych w tym roku książek zajmują te związane z postacią Stanisława Lema. Czekają więc na nas jego opowiadania zebrane w tomie „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” oraz napisana przez syna pisarza, Tomasza Lema, biografia ojca „Awantury na tle powszechnego ciążenia”. 

 

A oto pełna lista dostępnych książek:

1. Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)

2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)

3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)

4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)

5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)

6. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)

7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)

8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)

9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)

10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)

11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)

12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia)

Organizatorami ,,Czytaj PL” są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Woblink, a partnerem strategicznym –  Instytut Książki. Akcję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

„Czytaj PL” już od 7 lat promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Z akcji skorzystało jak dotąd kilkaset tysięcy osób z blisko 50 krajów.  

Page generated in 0.0373 seconds.