Z ostatniej chwili

Częstochowa uczciła 15 lat w UE

2019-05-06 09:19:59 informacje
img

„Wszyscy ludzie będą braćmi” –  ten i inne wersy „Ody do radości” zabrzmiały 1 maja na placu Biegańskiego. Poprzez wspólne śpiewanie cieszyliśmy się z obecności Polski – i Częstochowy – w zjednoczonej Europie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Na plac Biegańskiego częstochowianki i częstochowian zapraszał Urząd Miasta wraz ze Związkiem Miast Polskich – 1 maja przypadała rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tekst „Ody do radości” można było pobrać choćby z witryny internetowej miasta. Na „Bieganie” w samo południe  wszyscy chętni do wspólnego świętowania pojawili się właśnie z tekstem hymnu Unii Europejskiej oraz unijnymi flagami. Śpiewaniu przewodził chór „Cantate Deo”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. zastępca prezydenta miasta Jarosław Marszałek oraz przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski.  
Hymn Unii Europejskiej jest finałową kantatą IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Utwór został zatwierdzony jako hymn Rady Europy w 1972 roku, a jako hymn Unii Europejskiej – w roku 1993. Jego instrumentalną wersję opracował Herbert von Karajan – była jednak potrzeba, aby utwór można było także śpiewać. Nie przyjęto oficjalnych słów, ale w praktyce państwa członkowskie sparafrazowały w swoich językach narodowych poemat Fryderyka Schillera „Oda do radości”, wyrażający idealistyczną wizję braterstwa wszystkich ludzi. Hymn europejski jest odtwarzany – bądź wykonywany na żywo – podczas oficjalnych uroczystości z udziałem przedstawicieli UE, a także przy okazji różnego rodzaju wydarzeń o charakterze europejskim.
Fot. Justyna Tomorowska/Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0231 seconds.