Z ostatniej chwili

Częstochowa w akcji "Zielony rekord Polski"

2018-04-25 15:17:45 informacje
img

Ogólnopolska akcja "Zielony rekord Polski" wystartuje w piątek 27 kwietnia tuż po północy. Chodzi w niej o zasadzenie w ciągu jednej doby jak największej liczby drzew, kwiatów i innych roślin. W akcję włączą się miejskie instytucje, ale można to też robić indywidualnie – w swoich ogrodach czy na balkonach - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Celem akcji, organizowanej po raz drugi przez Fundację Rozwój, jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna – popularyzowanie sadzenia drzew i roślin, a dzięki temu "dotlenianie" miast i poprawa ich estetyki.
W biciu Zielonego Rekordu Polski może wziąć udział każdy. Jest na to tylko jeden, pełny dzień. Akcja zaczyna się w piątek 27 kwietnia minutę po północy i kończy tego samego dnia o godz. 23.59.
Na akcję składają się zarówno nasadzenia indywidualne, jak i grupowe - w wybranych lokalizacjach. Aby wziąć udział w biciu rekordu na własną rękę, wystarczy kupić nową roślinę do swojego domu, mieszkania lub ogrodu, posadzić ją 27 kwietnia i wysłać do organizatora minimum dwa zdjęcia – zdjęcie miejsca, w którym będzie posadzona oraz zdjęcie rośliny już posadzonej. Fotografie można przesyłać poprzez stronę organizatora http://www.dotlenieni.org  albo profil na facebooku http://www.facebook.com/dotlenieni.org. Uczestniczki i uczestnicy otrzymają certyfikaty; czekają też na nich konkursy czy zniżki na zakup produktów do pielęgnacji roślin.
W Zielony Rekord Polski włączają się też miejskie instytucje w Częstochowie, bo miasto jest jednym z partnerów projektu. Zakupem i dostawą roślin zajmuje się organizator; zadaniem instytucji jest tylko zapewnienie niezbędnych do przeprowadzenia nasadzeń przygotowanych miejsc, a także narzędzi, wody i ludzi. Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta w ramach akcji zasadzi – kupione ze środków miejskich – 3924 krzewy róży pomarszczonej w pasie drogowym al. Jana Pawła II na odcinku od al. Armii Krajowej do pl. Trzech Krzyży. W częstochowskiej akcji sadzenia (w tym przypadku drzew) wezmą też udział Miejski Szpital Zespolony, Zespół Szkół Specjalnych nr 45 oraz Szkoła Podstawowa nr 49. Drzewko dostarczone przez koordynatorów akcji (małą lipę) posadzi też prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
W 2017 r. dzięki akcji w całym kraju przybyło prawie 3,3 tys. sadzonek. Szczegółowe informacje na temat Zielonego Rekordu Polski można znaleźć na stronie http://www.dotlenieni.org

Page generated in 0.045 seconds.