Z ostatniej chwili

Częstochowa wnioskuje o zmianę zasad kierowania na testy

2020-09-28 16:08:07 informacje
img

Testy nie tylko dla osób z wszystkimi objawami koronawirusa oraz weryfikacja konieczności zgłaszania się wszystkich osób z wynikiem pozytywnym na oddziały zakaźne – to postulaty kierowane do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przez prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Wynikają one z problemów, zarówno dla pacjentów, jak i systemu ochrony zdrowia, związanych z realizacją niektórych zasad nowej rządowej strategii walki z pandemią - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.   

Prezydent Częstochowy zwraca uwagę, że w związku z nasileniem się jesiennych infekcji pojawił się problem hospitalizacji osób podejrzanych o zachorowanie na SARS-Cov-2.

W miniony weekend transport wielu osób z infekcjami górnych dróg oddechowych do szpitali powiatowych okazał się niemożliwy, ponieważ liczba tzw. miejsc izolowanych była niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Problem ten wystąpił nie tylko w Częstochowie, ale również w okolicznych gminach.

Pogorszenie sytuacji w szpitalach spowodowały m.in. wprowadzone ograniczenia w możliwości zlecania testów przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przy pierwszym kontakcie. Zgodnie z przyjętą rządową strategią tylko pełnoobjawowe symptomy choroby dają obecnie możliwość wykonania testu. W pozostałych przypadkach 3-5-dniowy czas oczekiwania na kolejną wizytę powoduje, że stan niektórych osób znacznie się pogarsza i potrzebują one już hospitalizacji. Dlatego wprowadzenie zasady testowania każdego pacjenta podstawowej opieki zdrowotnej z objawami infekcji górnych dróg oddechowych już przy pierwszej wizycie lub teleporadzie z pewnością byłoby zasadne i poprawiło sytuację osób zagrożonych koronawirusem. Niektórzy mogliby oczywiście oczekiwać na wyniki testów w domach, bez potrzeby zajmowania miejsc izolacyjnych w szpitalach.

Ponadto wprowadzenie tzw. ścieżki zakaźnej dla osób z pozytywnym wynikiem powoduje, że oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne zaczynają być niewydolne. Niektórzy „pozytywni” pacjenci bezobjawowi bądź z lekkimi objawami choroby mogliby pozostać w domach pod opieką lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, bez konieczności podejmowania decyzji o sposobie ich izolacji przez lekarza chorób zakaźnych.

Dlatego prezydent Częstochowy zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o ewentualną zmianę zasad kierowania pacjentów na testy przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz weryfikację tzw. ścieżki zakaźnej, aby ograniczyć ją tylko do osób, których stan wskazuje na konieczność kontaktu z oddziałami zakaźnymi. Zdaniem władz Częstochowy te zmiany pomogłyby udrożnić system ochrony zdrowia i poprawić bezpieczeństwo zdrowotne osób zgłaszających się z infekcjami do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Page generated in 0.0128 seconds.