Z ostatniej chwili

Częstochowa wobec powstań śląskich - podsumowanie akcji

2021-06-18 11:32:19 informacje
img

Wydarzenia związane z akcją „Częstochowa wobec powstań śląskich” odbyły się w licznych placówkach oświatowych w naszym mieście – m.in. posadzono dęby upamiętniające związki Częstochowy z walką o polskość Górnego Śląska – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

„Częstochowo! Górny Śląsk woła o pomoc! Po długich walkach i niewoli powstał lud polski, lud roboczy na Górnym Śląsku” – pod takim wymownym hasłem ukazał się „Goniec Częstochowski” z 22 sierpnia 1919 r.

Pomimo poczucia pewnej odrębności w stosunku do Śląska, która cechuje Częstochowę do dziś, w okresie powstań śląskich zdawano sobie sprawę także tutaj, że istnienie i rozwój niepodległej Polski bez Śląska będzie bardzo trudny. Dlatego w czasie powstań społeczność naszego miasta mocno angażowała się w działania na rzecz przyłączenia Śląska do Polski. W „Gońcu Częstochowskim”  pojawiła się również informacja o utworzeniu „Komitetu Niesienia Pomocy dla Górnego Śląska”. W jego składzie znaleźli się m.in. ówczesny prezydent miasta Aleksander Bandtkie-Stężyński, wiceprezydent Antoni Januszewski, a także takie wybitne postacie z Częstochowy, jak lekarz Stanisław Nowak z żoną czy Halina Płodowska – córka państwa Biegańskich.

W częstochowskich placówkach oświatowych odbyło się wiele wydarzeń i inicjatyw upamiętniających 100-lecie powstań śląskich. Np. młodzież IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza przygotowała trwający około pół godziny, specjalny program artystyczny.

W licznych placówkach odbyły się też uroczystości sadzenia Dębów Pamięci poświęconych częstochowianinowi bezpośrednio zaangażowanemu w działania powstańcze.

Na zdjęciach: dzieci, ich opiekunki i opiekunowie sadzący pamiątkowe dęby w częstochowskich przedszkolach

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0476 seconds.