Z ostatniej chwili

Częstochowianie u rumuńskich i ukraińskich partnerów

2024-10-22 11:58:07 informacje
img

Naznaczona polską kulturą Kaczyka w północnej Rumunii, a potem partnerskie miasto w Ukrainie – Kamieniec Podolski. Te dwa ośrodki odwiedziła delegacja Częstochowy w ramach rozwijania relacji ze społecznościami polskimi w naszej części Europy – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W skład delegacji weszli naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, prezes  Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Adam Kiwacki, dyrektor zespołu szkół im. Kochanowskiego Mariusz Zawada, dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Rafał Dziwisz, historyk i pedagog Marek Fiszer oraz paulin, kapelan Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Częstochowa o. Jan Poteralski. 

Pierwszym celem podróży była miejscowość Kaczyka na Bukowinie – w lesistym i górzystym regionie północnej Rumunii. W 1791 r. uruchomiono tam kopalnię soli i sprowadzono do pracy pierwsze polskie rodziny z regionu także słynącego z wydobycia soli – spod Bochni. Nazwa Kaczyka pobrzmiewa polszczyzną –  bo i jest polskiego pochodzenia. Ponoć po niewielkim jeziorze na miejscu kopalni po prostu… pływały kaczki. Mało tego, dzieje Kaczyki mają akcent częstochowski – w połowie XIX w. powstała tam parafia, której proboszcz ks. Jakub Bogdanowicz sprowadził wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, tworząc tam maryjne sanktuarium.  Polska społeczność – obok rumuńskiej, niemieckiej, ukraińskiej – w tym wieloetnicznym i wielokulturowym otoczeniu miała się dobrze. W przykopalnianej szkole jednym z nauczanych języków był polski, przybywało polskich kierowników, powstał też rodzaj ośrodka kultury – Dom Polski. Dopiero po 1946 r. wielu Polaków zdecydowało się na repatriację. Jednak grupa Polonii – potomkowie dawnych pracowników kopalni – nadal tam mieszka. 

W Kaczyce nasza delegacja rozmawiała o możliwości współpracy z udziałem częstochowskich podmiotów – placówek oświatowych, ale i organizacji „trzeciego sektora” – Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Dla gości z Częstochowy wystąpiły dzieci z miejscowej Polonii, najlepiej pokazując, że przywiązanie do polskiej tradycji jest tam wciąż bardzo silne.   

Po wizycie w najstarszej polskiej wsi na Bukowinie delegacja przejechała granicę z Ukrainą i udała się do Kamieńca Podolskiego. Trwająca już ponad dwa lata agresja rosyjska nigdy nie stanęła na przeszkodzie przyjacielskim kontaktom Częstochowy z tym ośrodkiem, z którym umowa miast bliźniaczych została zawarta już w 2008 r. W ostatnim czasie oficjalna delegacja Kamieńca gościła u nas w grudniu zeszłego roku.  Z kolei grupa tamtejszej młodzieży spędziła kilka dni w Częstochowie w czerwcu. Wcześniej natomiast z zastępcą prezydenta Ryszardem Stefaniakiem spotkał się także burmistrz miasta Mikhailo Positko .  

Podczas październikowego wyjazdu częstochowian do Kamieńca Podolskiego współpracę z prowadzącą naukę języka polskiego szkołą w tym mieście nawiązał Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego. 

Uczestnicy delegacji w każdym z odwiedzonych miejsc spotkali się z ogromną serdecznością i życzliwością. Pozwala to mieć nadzieję na pomyślną przyszłość relacji Częstochowy z tamtymi społecznościami – choćby poprzez kontakty młodzieży szkolnej, która potem będzie przygotowana, aby kontynuować ten dialog. 

W drodze powrotnej częstochowianie zdążyli jeszcze złożyć kwiaty i zapalić znicze w miejscach pamięci w ośrodkach nierozerwalnie związanych z polskością i polskimi dziejami – w Złoczowie i we Lwowie.


Fot. Materiały organizatorów

Page generated in 0.0165 seconds.