Z ostatniej chwili

Częstochowscy maturzyści nie dali plamy, 8-klasiści też nie

2021-07-09 15:31:29 informacje
img

Choć są i tacy maturzyści, przed którymi sierpniowa poprawka, ten ponoć najważniejszy egzamin w życiu wyszedł ogólnie nie gorzej niż w poprzednich latach. W niektórych liceach – nawet lepiej. Na tle województwa dobrze wypadli też ci, którzy musieli przejść „egzamin ósmoklasisty” – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Mimo wybrzmiewających w całej Polsce głosów wyrażających obawy co do wyników tegorocznych – przypadających po wielomiesięcznym okresie nauki zdalnej – egzaminów, po ogłoszeniu ich przez Centralną Komisję Egzaminacyjną okazało się, że nie różnią się znacznie od tych z poprzednich lat. 

Potwierdziła się obserwowana już od dawna prawidłowość, że największym wyzwaniem dla młodzieży jest matematyka – przedmiot ten okazuje się najczęstszą przeszkodą, o którą ,,potykają się” oblewający maturę (w całej Polsce matematyka jest przyczyną niepowodzenia w przypadku aż 21 proc. podchodzących do egzaminu). Obawiano się też o to, jak po „szkolnym lockdownie” maturzyści poradzą sobie z językiem polskim. Tymczasem ojczysty język i jego literatura okazały się przyczyną porażki tylko dla 7 proc. przystępujących do egzaminu. Matura poszła też ogólnie lepiej w liceach (ponad 79 proc. zdawalności) niż w technikach (niemal 64 proc.).  

Wśród częstochowskich liceów w I LO im. J. Słowackiego zdawalność była największa, bo wyniosła aż 98 proc. To jedna ze szkół, w której wyniki były lepsze niż przed rokiem. Zaraz za popularnym „Słowakiem” były „Traugutt” i „Biegański” – w obu szkołach zdawalność sięgnęła 96 proc. W tej drugiej to także wynik przebijający ten zeszłoroczny. Ze zdawalnością na poziomie 95 proc. na trzecim miejscu było IX LO im. C.K. Norwida.  

Spośród techników na pierwszym miejscu pod względem zdawalności znalazło się Technikum nr 5 – wyniosła ona 78 proc. Drugie miejsce przypadło Technikum nr 3, ze zdawalnością 72 proc. Na podium znalazło się jeszcze Technikum nr 6, gdzie zdawalność  sięgnęła 63 proc.  

– Gratuluję naszym maturzystkom i maturzystom osiągniętych wyników egzaminu dojrzałości po całym roku zdalnej nauki. Znaczy to, że ogromną część niezbędnej pracy wykonali sami – a to też egzamin z odpowiedzialności – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Stanie się on przepustką do zdobycia miejsca na upragnionym kierunku studiów. Zachęcam, aby wybrać częstochowskie uczelnie, od lat konsekwentnie podnoszące jakość kształcenia. Gratuluję też wszystkim, którzy przeszli przez egzamin kończący szkołę podstawową – jestem pewny, że wśród szkół średnich w Częstochowie znajdziecie wymarzoną dla siebie. Niezależnie, czy będzie to liceum, czy jedna ze szkół technicznych lub zawodowych, która z pewnością zrobi z Was fachowców.

Pełne dane dotyczące matury 2021, obejmujące m.in. także wyniki sierpniowych poprawek, mają zostać podane do wiadomości 10 września. 

Wychowankowie częstochowskich szkół podstawowych – którzy mają za sobą „egzamin ósmoklasisty” – także nie mają się czego wstydzić, zwłaszcza na tle kolegów i koleżanek z innych miast województwa. I tak jeśli chodzi o język polski, średnia w Częstochowie wyniosła 67 proc. (mediana – uważana przez wielu za bardziej miarodajną daną, bo mniej narażoną na wpływ wyników „odstających” – to z kolei 69 proc.) Częstochowscy ósmoklasiści byli tu ogólnie lepsi niż katowiccy (średnia 65 proc. i mediana 69 proc.) i niż ci z Bielska-Białej (średnia 64 proc. i mediana 67 proc.).  

W kontekście wyników wojewódzkich kończący szkoły podstawowe nieźle poradzili sobie również z matematyką. Średnia z tego przedmiotu to w naszym mieście 51 proc. (mediana 48 proc.) – czyli dokładnie tak jak w stolicy województwa. Lepiej niż w Częstochowie i Katowicach było jedynie w Bielsku-Białej – średnia wyniosła tam 52 proc. (mediana tyle samo). 

A jak kończący ósme klasy zaprezentowali się na egzaminie z angielskiego? Średnia w Częstochowie to 71 proc. (mediana 82 proc). I to prawie identyczny wynik jak w Jastrzębiu-Zdroju. Lepsze były Katowice – ze średnią 72 proc. i medianą 85 proc. – a najbieglejsi okazali się ósmoklasiści z Bielska Białej i Tychów – odpowiednio średnia 73 proc. i mediana 85 proc. oraz średnia 73. i mediana 84 proc.

Page generated in 0.0155 seconds.