Z ostatniej chwili

Częstochowski Rower Miejski powraca

2020-05-06 22:57:55 informacje
img

Po zniesieniu kolejnych obostrzeń na ulicach Częstochowy znów pojawiły się zielone jednoślady. Wszystkie będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie. Dzięki budżetowi obywatelskiemu jest też 30 nowych rowerów oraz 3 dodatkowe stacje do ich dokowania - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Pierwotnie system Częstochowskiego Roweru Miejskiego miał ruszyć 1 kwietnia. Tak się jednak nie stało, z uwagi na rządowe ograniczenia związane z walką z koronawirusem. Ponowne pojawienie się zielonych jednośladów stało się możliwe teraz, dzięki luzującemu część obostrzeń rozporządzeniu Rady Ministrów.
Dodatkowo dzięki tegorocznej realizacji zadań z budżetu obywatelskiego w Częstochowie pojawiły się 3 kolejne stacje dokujące, a w każdej z nich po 10 nowych jednośladów. Rowerowe parkingi zamontowano przy Miejskim Stadionie Piłkarskim „Raków” (ul. Limanowskiego 83), Szkole Podstawowej nr 29 (ul. św. Rocha 221) oraz na placu Orląt Lwowskich - od strony al. Pokoju 8. Koszt uruchomienia trzech stacji to nieco ponad 470 tys. zł.
- To sami mieszkańcy wskazali potrzebę rozbudowy systemu oraz zgłosili miejsca, gdzie nowe stacje będą najlepiej wykorzystane. Takie pomysły to dowód, że rower miejski w Częstochowie cieszy się dużą popularnością, a idea rozwoju ekologicznych środków transportu w mieście ma coraz większą grupę zwolenników – podkreśla prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.
Wraz z powrotem systemu, jego operator Nextbike Polska zadba, by ich użytkowanie było jak najbardziej bezpieczne dla podróżujących. Wszystkie jednoślady będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie. Pracownicy zajmujący się serwisowaniem i relokacją rowerów będą odkażali m.in. rączki, manetki oraz siodełka. Dezynfekcji podlegać będą też komputery terminali jako elementy, które mogą być dotykane przez część użytkowników.
- Korzystający z roweru miejskiego będą się musieli stosować do kilku zaleceń. W mieście obowiązkowo trzeba jeździć w maseczkach, a my dodatkowo zalecamy używanie rękawiczek – mówi Łukasz Kot, Społeczny Konsultant ds. Komunikacji rowerowej i pieszej.
By skorzystać z miejskiego roweru, najpierw należy dokonać rejestracji, m.in. na stronie rower.czestochowa.pl lub w aplikacji mobilnej Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Trzeba też pamiętać, że aby wypożyczyć rower, stan konta użytkownika musi wynosić co najmniej 15 zł. Z tej kwoty są pobierane ewentualne opłaty za przyszłe wypożyczenia, ale uwaga – pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Po ich przekroczeniu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od 2 zł za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę.
Rower wypożyczamy, korzystając z aplikacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego (wystarczy po zalogowaniu wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR) lub terminala stacji wypożyczeń. Wpisujemy w nim swój numer telefonu, PIN i numer roweru. Potem należy wypiąć rower z elektrozamka i można udać się na przejażdżkę. Rower zwracamy na dowolnej stacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego, wpinając w elektrozamek lub – jeżeli stacja jest pełna – przypinając do innego roweru za pomocą linki z zamkiem szyfrowym. W takim wypadku trzeba potwierdzić zwrot w systemie za pomocą aplikacji lub terminala. 
Sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca października.
System roweru miejskiego w Częstochowie działa od dwóch lat. Od  początku zielone jednoślady cieszyły się rosnącą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Tylko w ubiegłym roku wypożyczono je ponad 149 tysięcy razy. Obecnie cały system (łącznie z inwestycjami z budżetu obywatelskiego) liczy 23 stacje dokujące i 215 jednośladów. Część z nich jest wyposażona w specjalne foteliki dla dzieci.

Fot. Biuro Prasowed Urzędu Miasta

Page generated in 0.0154 seconds.