Z ostatniej chwili

Czytaj.pl po raz piąty

2019-11-05 10:55:01 informacje
img

Częstochowa jako jedno z 21 miast włączyła się w akcję promującą czytelnictwo. Na chętnych czeka 12 e-booków i 10 audiobooków. Są wśród nich m.in. powieści Wiesława Myśliwskiego, Remigiusza Mroza, Marka Krajewskiego i Holly Black - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W tegorocznej edycji poziom czytelnictwa pomogą zwiększyć stworzeni przez Jana Kallwejta superbohaterowie i superbohaterki reprezentujący moce, jakie można zdobyć dzięki czytaniu. Każda z postaci patronuje jednej z 12 udostępnianych bezpłatnie książek. Używając swoich niezwykłych mocy, wszyscy walczą z niskim poziomem czytelnictwa w Polsce i zachęcają do czytania. Superbohaterów będzie można znaleźć m.in. na plakatach z kodami QR w 21 partnerskich miastach, a także wszędzie tam, gdzie sami czytelnicy będą chcieli powiesić plakat kampanii.

Wśród dostępnych pozycji każdy znajdzie coś dla siebie. „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego będzie idealną pozycją dla miłośników literatury z najwyższej półki. Długo wyczekiwana powieść jednego z najważniejszych polskich pisarzy jest poruszającą lekturą podejmującą wątek ludzkiego losu, pamięci i historii. Miłośnicy kryminałów będą mogli przeczytać „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza i uhonorowaną Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej „Skazę” Roberta Małeckiego. Pierwsza to książka z nowej serii autora, opowiadająca o tajemnicach kryjących się w małych miasteczkach. Druga to część mistrzowskiej, mocnej i mrocznej serii Małeckiego. „Okrutny książę” Holly Black szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym fantastykę. Fani powieści obyczajowych mogą wybrać książkę Magdaleny Witkiewicz, a entuzjaści reportażu zbiór Tomasza Michniewicza. Niezdecydowanym pomoże jedyny istniejący książkowy chatbot na Messengerze. Na podstawie preferencji czytelnika dobierze najlepszą lekturę oraz podpowie, jak pobrać bestsellery.

Tak jak w ubiegłym roku kampanię Czytaj PL uzupełnia akcja „Upoluj swoją książkę”. Jej ambasadorami jest 1400 uczniów ze szkół średnich z całej Polski. Wyposażeni w specjalne koszulki z napisem „Jestem pod wpływem czytania” będą udostępniać za darmo książki swoim znajomym za pomocą umieszczonego na nich kodu QR.

Dla czytelników superksiążek przygotowano także nagrody. W konkursie „Zostań emisariuszem książek – dziel się z ludzkością supermocami” do zdobycia będą czytniki PocketBook, bony do Woblinka, koszulki oraz smartfony. Wystarczy wydrukować plakat akcji i powiesić go w swojej miejscowości w widocznym miejscu. Gadżety będzie można wygrać także u patrona Czytaj PL – portalu Lubimy Czytać.

W tym roku po raz pierwszy w akcji biorą udział Płock, Olsztyn, Sopot, Kielce, Siedlce, Zielona Góra.

Akcja potrwa do końca listopada. Aby skorzystać z darmowej wypożyczalni, należy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Następnie zeskanować kod QR znajdujący się np. na każdym plakacie.

Organizatorami Czytaj PL są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Woblink.

Lista dostępnych książek:

1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu”

2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy”

3. Holly Black „Okrutny książę”

4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy”

5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach”

6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”

7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie”

8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów”

9. Robert Małecki „Skaza”

10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4”

11. Jeff Haden „Mit motywacji”

12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne”

Page generated in 0.2215 seconds.