Z ostatniej chwili

Czytanie w bramie

2019-07-05 11:51:30 informacje
img

Czytanie książek w podwórkach na Starym Mieście już po raz czwarty odbywać się będzie w lipcowe piątkowe popołudnia.

Tym razem do czytania wybrano opowiadania Isaaca Bashevisa Singera przenoszące w nieistniejący już świat, który przed II wojną światową był także w Częstochowie. Tradycje, obyczaje i kultura częstochowskich Żydów były mocno wpisane w rytm i rozwój miasta, istotnego na mapie przemysłowej Polski. Czas wojny przekreślił budowaną nić rozwoju i sprawił, że w staromiejskich podwórkach przestano słyszeć słowa: szabat, rabin, tałes, synagoga.

- Do tych słów wracamy po kilkudziesięciu latach, przy wsparciu kreatywności i dziecięcej ciekawości - zapowiadają organizatorzy. - O lingwistyczną pracę nad rozwikłaniem niezrozumiałych słów, zwrotów czy skojarzeń poprosimy właśnie najmłodszych częstochowian. Wspólnie doświadczymy, jak treść „Opowiadań” może być interpretowana współcześnie. W tym roku czytać dla nas będą przedstawiciele Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”.

Spotkania będą odbywały się w kolejne piątki lipca (5 VII - ul. Krakowska 80, 12VII - ul. Ogrodowa 9, 19 VII - ul. Wilsona 31, 26 VII - ul. Krakowska 43) – przy dogodnej pogodzie, od godziny 16.00 do 18.00 w 4 wybranych podwórkach na terenie dzielnicy Stare Miasto.

Akcja realizowana jest w ramach organizowania społeczności lokalnej dla dzielnicy Stare Miasto, w ramach działań Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”. Ma charakter cykliczny.

Więcej informacji o lokalizacjach poszczególnych spotkań można znaleźć na fanpage’u Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”.

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, powierzonego Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przez Gminę Miasto Częstochowa w formie zadania publicznego.

 

Page generated in 0.0274 seconds.